| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Świadectwo pracy a karta obiegowa

Świadectwo pracy a karta obiegowa

Natomiast fakt niepodpisania karty obiegowej obowiązującej w danym zakładzie nie może stanowić przeszkody w wydaniu świadectwa pracy, gdyż jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą. W świetle przepisów Kodeksu pracy niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

Problem

Z dniem 31 grudnia 2012 r. rozwiązano ze mną stosunek pracy. W tym dniu zwróciłam się do pracodawcy o wydanie mi świadectwa pracy. Jednak odmówiono mi wydania tego dokumentu. Dowiedziałam się, że świadectwo zostanie mi wystawione dopiero wówczas, gdy rozliczę się z zakładem pracy i będę miała podpisaną kartę obiegową. Pracuję w niewielkim zakładzie na stanowisku referenta i w trakcie zatrudnienia nie przekazano mi żadnych przedmiotów, które według mnie podlegałyby rozliczeniu. Czy w tym przypadku postępowanie pracodawcy jest właściwe?

Odpowiedź

Nie, pracodawca naruszył art. 97 Kodeksu pracy.

Uzasadnienie

W świetle tego przepisu pracodawca ma obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, co w praktyce oznacza ostatni dzień trwania zatrudnienia, i to niezależnie od tego, czy pracownik będzie nadal pracował u tego pracodawcy, czy też nie.

Jeżeli pracownik jest w tym dniu nieobecny, pracodawca, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia ustania stosunku pracy, ma obowiązek wysłać lub doręczyć świadectwo w inny sposób na adres domowy wskazany przez pracownika. W sytuacji gdy pracodawcy nie jest znane miejsce zamieszkania pracownika (pracownik nie poinformował o zmianie adresu), wówczas świadectwo niedoręczone składa się w aktach osobowych pracownika. W razie zgłoszenia się pracownika pracodawca jest obowiązany wręczyć mu to świadectwo.

Natomiast fakt niepodpisania karty obiegowej obowiązującej w danym zakładzie nie może stanowić przeszkody w wydaniu świadectwa pracy, gdyż jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą. W świetle przepisów Kodeksu pracy niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

Niewydanie świadectwa w terminie uzasadnia, zgodnie z art. 99 Kodeksu pracy, dochodzenie przez pracownika przed sądem pracy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania z tego powodu bez pracy, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK