| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Robotnicze praktyki studenckie a staż pracy nauczyciela

Robotnicze praktyki studenckie a staż pracy nauczyciela

Okres odbywania robotniczych praktyk studenckich zaliczany jest do stażu pracy nauczyciela, jeżeli nauczyciel przedstawi stosowny dokument potwierdzający jego zatrudnienie.

Problem

Jeden z naszych nauczycieli odbywał robotnicze praktyki studenckie przed studiami w 1978 roku. Czy okres tych praktyk powinien być wliczony do stażu pracy nauczyciela w przypadku naliczania nagrody jubileuszowej?

Odpowiedź

Jeśli nauczyciel przedstawi dokument potwierdzający okres zatrudnienia, wówczas studenckie praktyki robotnicze powinny być zaliczone do stażu pracy wymaganego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Uzasadnienie

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

W świetle § 4 uchwały nr 24 Rady Ministrów z 16 lutego 1970 r. w sprawie organizacji praktyk robotniczych studentów szkół wyższych odbywanie praktyki robotniczej traktuje się jako stosunek pracy. Praktykę robotniczą odbywa się na podstawie umowy o pracę na czas określony, zawartej między studentem a zakładem pracy, w którym student ma być zatrudniony w okresie praktyki. Po zakończeniu tej praktyki zakład pracy powinien wystawić praktykantom świadectwo pracy. Odbywanie praktyk może też być potwierdzone zaświadczeniem zakładu pracy, z którym była zawarta umowa o pracę.

Podstawa prawna

● Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. nr 128, poz. 1418)

● Uchwała nr 24 Rady Ministrów z 16 lutego 1970 r. w sprawie organizacji praktyk robotniczych studentów szkół wyższych (MP nr 7, poz. 64 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »