| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Działalność gospodarcza a okres zatrudnienia pracownika samorządowego

Działalność gospodarcza a okres zatrudnienia pracownika samorządowego

Okres prowadzenia działalności gospodarczej przez pracownika samorządowego nie jest zaliczany do okresu zatrudnienia w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Problem

Zatrudniamy osobę na stanowisku kierowniczym w urzędzie. Pracownik, oprócz świadectw pracy, przedstawił zaświadczenie o pięcioletnim okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Czy okres prowadzonej działalności gospodarczej zalicza się do okresów zatrudnienia pracowników samorządowych dla celów obliczenia dodatku za staż pracy i nagrody jubileuszowej?

Odpowiedź

Nie. Okres prowadzenia działalności gospodarczej jest uważany za okres, w którym osoba ta występuje w roli pracodawcy dla zatrudnianych pracowników. Nie jest to natomiast okres zatrudnienia w rozumieniu przepisów prawa pracy, dlatego nie zalicza się go do okresu, od którego zależy dodatek za staż pracy i nagroda jubileuszowa.

Uzasadnienie

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku za wieloletnią pracę (staż pracy) oraz do nagrody jubileuszowej. Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, do otrzymywania pierwszego dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 5% wynagrodzenia zasadniczego uprawnieni są pracownicy samorządowi, którzy przepracowali co najmniej pięć lat. Dodatek ten rośnie następnie z każdym rokiem o 1%. Maksymalną wysokością dodatku jest 20%, które pracownik nabywa po 20 latach pracy.

Do okresów zatrudnienia, od których zależy prawo do dodatku, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jeżeli praca w urzędzie stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają wliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.

Rozporządzenie przewiduje wyjątek od zasady wliczania uprzednio zakończonych okresów zatrudnienia. W sytuacji gdy pracownik otrzymał u poprzedniego pracodawcy urlop bezpłatny w celu pracy u pracodawcy samorządowego, wówczas poprzedni stosunek pracy również jest wliczany do stażu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę, do dnia rozpoczęcia urlopu bezpłatnego.

Dodatek jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

● począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

● za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy spowodowanej niezdolnością do pracy wskutek choroby albo koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK