| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Zobowiązania przekraczające plan finansowy

Zobowiązania przekraczające plan finansowy

Czy zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego plan finansowy narusza dyscyplinę finansów publicznych? Jakie jest stanowisko organów kontrolujących?

Problem

Czy jeśli zaciągniemy zobowiązania przekraczające plan finansowy, to naruszymy przez to dyscyplinę finansów publicznych?

Odpowiedź

Tak! Wynika to wprost z art. 11 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Uzasadnienie

Przepis ten stanowi, że zaciągnięcie zobowiązania przekraczającego plan finansowy stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Dosyć często zdarza się jednak, że organy kontrolujące dopuszczają możliwość zaciągania zobowiązań przekraczających plan finansowy, ale tylko w sytuacji, gdy wydatki te dotyczą tak zwanych usług ciągłych (zaliczamy do nich takie czynności, bez których jednostka nie może normalnie funkcjonować – chodzi np. o płatności za wodę, prąd, gaz itp.).

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Czy można zbiorczo skorygować faktury prognozowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »