| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

Urlop wypoczynkowy po urlopie zdrowotnym

W ciągu 20 lat pracy początkowo byłam nauczycielem w szkole podstawowej a od 2009 r. w przedszkolu publicznym. Od 1 kwietnia 2013 r. do 30 marca 2014 r. korzystałam z urlopu dla poratowania zdrowia. W roku 2013 wykorzystałam 12 dni urlopu wypoczynkowego. Dowiedziałam się, że za lata 2013 i 2014 przysługuje mi urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu. Czy zmieniły się przepisy w tym zakresie?

Nie, przepisy dotyczące udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia, nie uległy zmianie. Nie zmieniły się również zasady ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego po wykorzystaniu urlopu zdrowotnego. Nauczycielce będzie przysługiwać urlop wypoczynkowy za 2014 r. w pełnym wymiarze tj. 35 dni roboczych. Natomiast za rok 2013 ma ona prawo do 23 dni urlopu (35-12=23).

Zgodnie z treścią art. 73 ustawy Karta Nauczyciela okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia jest okresem niewykonywania pracy, w ciągu którego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że urlop wypoczynkowy nie ulega proporcjonalnemu skróceniu do okresu przepracowanego w danym roku. Rozbieżności w zakresie uprawnień nauczyciela do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nauczyciel korzysta z urlopu zdrowotnego rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 1998 r. III - PZP 4/88 - I - PR7/ uznając, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są zbieżne i służą regeneracji sił nauczyciela.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Nauczyciele zatrudnieni w placówkach nieferyjnych, a takimi są przedszkola, którzy korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia, są pozbawieni prawa do urlopu wypoczynkowego wyłącznie w przypadku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez cały rok kalendarzowy. W przedstawionym przypadku zasada ta nie będzie miała zastosowania, gdyż nauczycielka korzystała z urlopu zdrowotnego na przełomie roku 2013/2014.

Należy zwrócić uwagę, że fakt korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela placówki nieferyjnej nie powinien spowodować żadnych ograniczeń w zakresie wymiaru urlopu wypoczynkowego, zarówno za rok kalendarzowy, w którym rozpoczął się urlop dla poratowania zdrowia, jak i za rok, w którym ten urlop zakończył się.

Podstawa prawna:

Art. 73 ustawy Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. (Dz.U. z 2014 r., poz.191).

Ewa Preis, radca prawny, specjalizuje się w prawie pracy, w tym w Karcie Nauczyciela

Polecamy serwis: Urlopy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »