| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.

Czy pracownik po skończeniu 60 lat będzie mógł iść na wcześniejszą emeryturę w związku z latami pracy w warunkach szkodliwych? Jakie zasady emerytalne go obowiązują?

Nie, pracownik ten nie będzie mógł skorzystać z wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szkodliwych, gdyż na dzień 1 stycznia 1999 r. nie miał 25 letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Prawo do wcześniejszej emerytury mają również osoby urodzone po 1948 r. Mężczyźni urodzeni po tej dacie mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach, jeśli z takim wnioskiem wystąpią do ZUS przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do wcześniejszej emerytury po osiągnięciu wieku (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn), nabywają osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy, a więc w dniu 1 stycznia 1999 r., osiągnęły:

  • 15 letni okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;
  • okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Zobacz również: ZUS czy OFE - ostatni dzień na decyzję

Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury uzależnione jest od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, na który od 1 stycznia 2013 r. ma wpływ data urodzenia pracownika i jest różny dla poszczególnych ubezpieczonych.

Podstawa prawna:

Art. 28 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze. zm.),

§ 3 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983 r. Nr 8 poz. 43 ze zm.).

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy: Emerytury na nowych i starych zasadach (STARE)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK