| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

Matka dziecka jak i ojciec dziecka pracują w tym samym Urzędzie. Do tej pory oboje rodzice tj. każdy po 1 dniu korzystali z uprawnień wynikłych ze sprawowania opieki nad dzieckiem (art. 188 kp.). W obecnej chwili matka dziecka złożyła wniosek o przyznanie jej 2 dni zwolnienia z pracy na dziecko z uwagi na uprawomocniony wyrok Sądu Okręgowego dot. rozwodu

Dziecko pozostało przy matce. Z wyroku wynika, że ustalono kontakty ojca z dzieckiem w soboty i niedziele (Urząd w te dni nie pracuje) oraz w środy od godz. 16.00 do godz. 19.00 (Urząd również w takich godzinach nie pracuje) tak więc w w/w okresach nie ma fizycznej możliwości wybrania przez ojca tego dnia opieki. Natomiast sytuacja wygląda inaczej w wakacje tj. w latach parzystych pierwsze dwa tygodnie wakacji poczynając od pierwszego dnia wakacji od godz. 12.00 do czternastego dnia wakacji do godz. 18.00 przypada ojcu wizyta z dzieckiem. Ojciec dziecka złożył oświadczenie o zamiarze korzystania z 1 dnia opieki nad dzieckiem.

Pytanie jest takie jak powinien zachować się pracodawca w takiej sytuacji. Komu należą się dni opieki nad dzieckiem?

Pracodawca udziela dni opieki nad dzieckiem zgodnie ze złożonymi wnioskami przez rodziców dziecka, ponieważ ojciec dziecka złożył wniosek o korzystanie z jednego dnia opieki to matka dziecka może otrzymać również jeden dzień z tego tytułu. Brak jest podstaw prawnych do pozbawienia ojca dziecka prawa do korzystania z tego uprawnienia, gdyż nie został pozbawiony praw rodzicielskich.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie z art. 188 kp pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14 przysługuje płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni roboczych w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby posiadanych dzieci w odpowiednim wieku. Dni te mogą być wykorzystane zarówno razem, jak i pojedynczo. Pracownik nie musi uzasadniać powodu wykorzystania tych dni wolnych. Prawo do tych 2 dni opieki ma jedno z rodziców, przy czym możliwe jest podział tych dni i wykorzystanie 1 dnia przez matkę dziecka i 1 dnia przez ojca dziecka. Prawo do 2 dni opieki ma również rodzic, w sytuacji, gdy drugi opiekun dziecka przebywa na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim, wychowawczym, zwolnieniu lekarskim, a także, gdy pozostaje w tym czasie bez pracy. Uprawnienia tego pozbawieni są rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Prawo do opieki mają rodzice dziecka do lat 14, gdzie datą graniczną przysługiwania uprawnienia jest dzień urodzin dziecka, a nie koniec roku kalendarzowego. Niewykorzystane dni opieki nad zdrowym dzieckiem nie przechodzą na następny rok. Pracownicy świadczący pracę u dwóch pracodawców jednocześnie uprawnieni są do dwóch dni opieki nad dzieckiem u każdego z nich.

Przepis § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. o zakresie prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz o sposobie prowadzenia akt osobowych pracownika - nakłada na pracownika, będącego rodzicem lub opiekunem dziecka, obowiązek złożenia do akt osobowych oświadczenia o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z przysługujących mu uprawnień, o których mowa w art. 188 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

Art. 188 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB 

Jak udokumentować wydatki na wypoczynek dziecka

Czy rejestracja w urzędzie pracy wpływa na prawo do zasiłku dla opiekunów

Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego oraz zasady jego wypłaty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK