| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Kiedy można zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego

Pracownica złożyła wniosek na cały przysługujący urlop rodzicielski. W chwili obecnej wykorzystała 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jej sytuacja uległa zmianie ponieważ ma opiekunkę do dziecka (bezrobotna mama). Złożyła wniosek o przerwanie urlopu rodzicielskiego i wcześniejszy powrót do pracy. Czy jest to możliwe? Zakład pracy może w każdej chwili ją przyjąć z powrotem, ale jak to wygląda w świetle przepisów?

Tak, przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość rezygnacji z części urlopu rodzicielskiego pod warunkiem, że pracownica złożyła wniosek w terminie 14 dni od porodu o korzystaniu z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

W takim przypadku zgodnie z art. 1793 Kp. pracownica powinna złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z całości lub części urlopu rodzicielskiego w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić.

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Pracownik, który zamierza skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ma do wyboru dwa warianty złożenia wniosku o te urlopy.

Pierwszy dotyczy tylko dla pracownicy, które w ciągu 14 dni po porodzie mogą złożyć wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W drugim wariancie o każdy z tych urlopów pracownik musi składać oddzielne wnioski - na co najmniej 14 dni przed planowanym ich rozpoczęciem. Dlatego rezygnacja z tych urlopów możliwa jest tylko przy zastosowaniu pierwszego wariantu, tj. wówczas, gdy dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski zostały udzielone łącznie. Wówczas pracownica może zrezygnować z takich urlopów - jednego z nich lub obu - i powrócić do pracy. Rezygnacja może obejmować urlop (lub urlopy) w pełnym wymiarze lub dotyczyć części danego urlopu. Wymogiem formalnym jest złożenie przez pracownicę pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji, w terminie, co najmniej 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić taki wniosek, o ile został złożony z zachowaniem wymaganego terminu.

Podstawa prawna:

Art. 1791, art. 1792, art. 1793 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy wysokość świadczenia z ZFŚS musi uwzględniać kryterium dochodowe rodziny pracownika

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Urlopy wypoczynkowe dla pracowników

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK