| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Czy po zakończeniu macierzyńskiego można tą pracownicę zwolnić? Jeśli tak, to rozumiem, że konieczne będzie zachowanie okresu wypowiedzenia wynikającego z jej stażu? Czy wypowiedzenie powinno się wręczyć pierwszego dnia po macierzyńskim czy można wcześniej? Jako powód musimy podać likwidację stanowiska pracy? I ostatnie pytanie, rozumiem, że trzeba będzie zapłacić ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za czas wypowiedzenia, mimo iż pracownica nie będzie już pracować (bo fizycznie nie ma już gdzie pracować)?

Tak, pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego można wypowiedzieć stosunek pracy po powrocie do pracy. Jeżeli przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia nie więcej jednak niż do jednego miesiąca. Za skrócony okres wypowiedzenia pracownicy przysługuje odszkodowanie.

Pracownica ma również prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli nie wykorzysta go w okresie wypowiedzenia.

Zobacz również: Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

W okresie urlopu wychowawczego stosunek pracy pracownicy podlega szczególnej ochronie prawnej, dlatego też pracodawca nie może wypowiedzieć ani dokonać zmian w stosunku pracy. Ponadto urlop wychowawczy nie zostaje przerwany z powodu, że pracownica urodziła dziecko podczas tego urlopu. W dalszym ciągu na nim przebywa, gdyż nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Otrzymuje jedynie zasiłek macierzyński. Zakres ochrony pracowników korzystających z urlopu wychowawczego określa art.1861 § 1 k.p. zgodnie, z którym - pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że firma została definitywnie zlikwidowana a jedynie likwidacji uległo stanowisko pracy tej pracownicy. Okoliczność ta nie stanowi podstawy do rozwiązania stosunku pracy.

Taka ewentualność istniałaby, w sytuacji, gdy firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników i przeprowadza zwolnienia grupowe i indywidualne. W tej sytuacji zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego ochrona stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów wychowawczych ulega ograniczeniu także w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. W przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego tylko w razie, gdy zakładowa organizacja zakładowa nie zgłosiła wobec takiego zamiaru sprzeciwu w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o planowanym wypowiedzeniu . Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. II PZP 13/05 .

Podstawa prawna:

Art. 1867 - 1868 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »