| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz Kodeksu rodzinnego powiedzieć najpierw trzeba, że podstawową przesłanką dla skorzystania z ulgi jest istnienie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci, których cechy zostały określone w przepisach tej ustawy.

Dodać tu należy, że obowiązek alimentacyjny polega na świadczeniach na rzecz tych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Zobacz również: Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika

W kolejności powiedzieć trzeba, że obowiązek alimentacyjny wobec dziecka będącego studentem do ukończenia 25 roku życia, który daje prawo do skorzystania z interesującej nas ulgi, wynika z regulacji zamieszczonej w przepisach art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8 oraz art. 27f ust. 1 - 7 uPDOF. Stąd też mając na uwadze brzmienie tychże przepisów należy powiedzieć, że jeżeli pełnoletnie uczące się dziecko uzyska w danym roku podatkowym przychody z działalności gospodarczej opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to taka okoliczność wyłącza możliwość skorzystania rodzica z interesującej nas ulgi podatkowej. Brak tej możliwości wynika z przepisu ust. 7 w art. 27f. Z jego brzmienia wynika bowiem, że przepisy art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w art. 27f ust. 1 i 6 - ten ma zastosowanie do naszego przypadku. Oznacza to, że normę prawną dającą prawo do ulgi należy rekonstruować z uwzględnieniem tej części przepisów z art. 6 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 8, które odnoszą się do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, które wyłączają możliwość korzystania z interesującej nas ulgi. Stąd też w naszym przypadku skorzystanie z tej ulgi również nie będzie możliwe.

Podstawa prawna:

Art. 5a pkt 1; art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8; art. 10 ust. 1 pkt 3; art. 27f ust. 1 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 128; art. 133 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2012 r., poz. 788 ze zm.) - Kodeks rodzinny,

Art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 , poz. 930 ze zm.) - uZPD.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK