| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Czy pracodawca może cofnąć zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy

Na wniosek pracownika o zmianę rozkładu czasu pracy pracodawca wyraził zgodę na indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie art. 142 Kodeksu pracy na czas nieokreślony. W obecnej chwili pracodawca chciałby cofnąć swoją decyzję, chciałby aby pracownik pracował jak pozostali pracownicy. Pracownik ten nie wyraża zgody na zmianę czasu pracy. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca, aby cofnąć swoją decyzję?

Podstawą korzystania przez pracownika z indywidualnego rozkładu czasu pracy jest zgoda pracodawcy. Zgoda taka może być wyrażona na czas określony lub bezterminowo. Jeżeli strony nie ustaliły terminu, do którego obowiązuje ten rozkład, pracodawca w każdym czasie może cofnąć swoją zgodę, jednak moim zdaniem powinien dokonać tego na piśmie z podaniem przyczyny zmiany swojej decyzji.

Zgodnie z art. 142 Kodeksu pracy na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Wniosek pracownika nie jest dla pracodawcy wiążący, stanowi zaproszenie do rokowań nad ustaleniem indywidualnego rozkładu czasu pracy. Z uwagi na to, że przepisy nie określają, czy wprowadzenie tego odmiennego rozkładu czasu pracy dla pracownika może być stałą czy też tylko okresową metodę organizacji czasu pracy, strony powinny to ustalić w porozumieniu. Pracownik składając taki wniosek powinien sprecyzować okres, na jaki ten indywidualny rozkład czasu pracy ma być wprowadzony. Strony mogą również dopuścić możliwość powrotu pracownika w każdej chwili do poprzedniego rozkładu czasu pracy zarówno bez zgody, jak i za zgodą pracodawcy. Z uwagi na to, że przeważnie indywidualny rozkład czasu pracy nie jest elementem umowy o pracę, cofnięcie zgody na dalsze korzystanie z tego rozkładu nie wymaga zastosowania wypowiedzenia zmieniającego przez pracodawcę.

Podstawa prawna:

Art. 140, art. 142 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »