| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Kiedy przysługuje urlop wychowawczy?

Czy kobiecie po urlopie macierzyńskim przysługuje urlop wychowawczy, jeśli ta osoba została zwolniona po porodzie dziecka (jest bezrobotna)? Gdyby zatrudnić taką osobę, kiedy mogłaby przejść na urlop wychowawczy i jakie koszty poniósłby pracodawca?

Nie, osoba bezrobotna nie ma prawa do urlopu wychowawczego. Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje tylko pracownikowi w okresie zatrudnienia. Zasady udzielania urlopu wychowawczego zostały określone w przepisach Kodeksu pracy.

Warunkiem uzyskania urlopu wychowawczego jest posiadanie sześciomiesięcznego stażu pracy. W przypadku zatrudnienia kobiety, która posiada przynajmniej 6 miesięczny okres zatrudnienia urlop wychowawczy może być udzielony na jej wniosek na 2 tygodnie przed wskazanym terminem jego rozpoczęcia. Z tytułu korzystania przez pracownicę z urlopu wychowawczego pracodawca nie ponosi żadnych kosztów, gdyż składki na ubezpieczenia rentowe oraz emerytalne, jak również zdrowotne finansuje państwo i wypłacane przez ZUS.

Podstawa prawna:

Art. 180 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK