| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik wypowiedział umowę o pracę na czas określony - okres wypowiedzenia 3 mies. Czy pracodawca sam, bez prośby pracownika może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc? Kiedy nastąpi rozwiązanie umowy? Czy za 3 miesiąc wypowiedzenia należy wypłacić wynagrodzenie?

Nie, pracodawca tylko w porozumieniu z pracownikiem może skrócić okres wypowiedzenia o 1 miesiąc. Po wypowiedzeniu umowy przez pracownika zatrudnionego u pracodawcy ponad 3 lata, umowa rozwiąże się po upływie 3 miesięcy na koniec miesiąca, jeżeli strony nie zawrą porozumienia. Za ustalony w porozumieniu okres wypowiedzenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca samodzielnie może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca tylko w sytuacjach o których mowa w art. 361 Kodeksu pracy.

Zobacz również: Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić w trybie art. 36 § 6 Kodeksu pracy. W świetle tego przepisu strony stosunku pracy, po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich, mogą zawrzeć porozumienie, w którym zgodnie ustalą, że umowa o prace zakończy się w terminie ustalonym w porozumieniu a nie w terminie, który wynikałby z dokonanego wypowiedzenia w tym przypadku przez pracownika. Należy pamiętać, że zakończenie umowy o prace następuje na podstawie zgody obu stron, co oznacza , że w tym przypadku pracownikowi nie przysługuje żadne odszkodowanie. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z dniem wskazanym w porozumieniu. Istotne w tym przypadku jest to, że porozumienie zawarte w trybie art. 36 § 6 K.p. obejmuje jedynie tylko ustalenia terminu wcześniejszego zakończenia umowy a nie trybu rozwiązania stosunku pracy. Tryb rozwiązania stosunku pracy pozostaje bez zmian, a więc rozwiązanie stosunku pracy następuje za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika.

Podstawa prawna:

Art. 36 § 6 i art. 361 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK