| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Kiedy należy skierować pracownika na badania profilaktyczne i szkolenie bhp

Proszę o wyjaśnienie kwestii badań lekarskich w przypadku drugiej umowy z tym samym pracodawcą. Czy w przypadku drugiej umowy zarówno u nauczycieli jak i u pracownika obsługi należy kierować osobę po raz kolejny na badanie lekarskie oraz przeprowadzać szkolenie bhp (druga umowa ma zupełnie inny przydział czynności)?

Tak, pracodawca zatrudniając pracownika na kolejną umowę o pracę jest zobowiązany do skierowania tego pracownika na badania profilaktyczne i zapewnienia szkolenia bhp na drugim stanowisku pracy. Ponadto musi poinformować go o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.

Polecamy: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku - PDF

Wprawdzie obowiązujące przepisy nie zabraniają zawierania dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem, ale jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. (I PKN 43/97) z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy.

Zatrudnianie pracowników na dwóch etatach może być zatem uznane za obejście przepisów o czasie pracy.

Zobacz również: Czy konieczne są badania lekarskie i szkolenie bhp przy ponownym zatrudnieniu?

Należy podkreślić, iż zawieranie z własnym pracownikiem drugiej umowy o pracę możliwe jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach a mianowicie, gdy rodzaj pracy wyraźnie inny niż w dotychczasowym stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Art. 229 § 4 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

§ 2 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK