| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kto powinien rozliczyć zwolnienie lekarskie pracownika

Kto powinien rozliczyć zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim: od 7.01.2014 do 7.07.2014 (182 dni). Starał się o świadczenie rehabilitacyjne, jednak lekarz orzecznik nie stwierdził niezdolności do pracy. Osoba odwoływała się do Komisji Lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jednak ponownie świadczenie nie zostało jej przyznane. W między czasie otrzymała od pracodawcy skierowanie na badania lekarskie dopuszczające do pracy (8.07.2014). Od 8.07.2014 osoba ta nie stawiła się do pracy. 10.07.2014 otrzymałam pismo od pracodawcy by nie wypłacać wynagrodzenia oraz zasiłków od dnia 8.07.2014.

W dniu 11.08.2014 otrzymaliśmy zaświadczenie lekarskie iż dana osoba jest zdolna do pracy , wystawione 7.08.2014 r. Do pracy nie stawiła się, dostarczała jedynie za pomocą poczty polskiej kolejne zwolnienia lekarskie od 11.08.2014-13.08.2014, 14.08.2014-18.08.2014, 19.08.2014-31.08.2014. Z osobą tą został rozwiązany stosunek pracy z dniem 14.08.2014. Dostarczone zwolnienia lekarskie od 11.08.2014 zostały przekazane do ZUS razem z dokumentem Z-3.

Mam pytanie czy zwolnienie lekarskie 11.08.2014-13.08.2014 zostanie rozliczone przez ZUS? Czy my powinniśmy rozliczyć to zwolnienie?

Pracodawca w przypadku, gdy jest płatnikiem zasiłków dla swoich pracowników wypłaca zasiłek chorobowy do dnia zakończenia stosunku pracy. Natomiast po zakończeniu zatrudnienia wypłatę przejmuje ZUS.

Polecamy serwis: ZUS

Jeżeli jest to niezdolność do pracy wskutek innej choroby niż niezdolność od 7 stycznia do 7 lipca 2014 r. to od 11 sierpnia 2014 r. rozpoczął się nowy okres zasiłkowy i pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, który jest wypłacany przez płatnika zasiłków a po rozwiązaniu umowy o pracę przez ZUS. Gdyby okazało się, że jest to ta sama choroba to pracownik nie ma już prawa do zasiłku. Jeżeli na zwolnieniu lekarskim brak jest oznaczenia potwierdzającego, że jest to ta sama choroba, wówczas należy zwrócić się do ZUS z zapytaniem czy choroby te posiadają te same numery statystyczne a jako uzasadnienie należy podać prawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego i związaną z tym wypłatą zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:

Art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zobacz również: Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK