| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak odpracować prywatne wyjście z pracy

Jak odpracować prywatne wyjście z pracy

Proszę o informację czy istnieje prawnie dopuszczalna możliwość zastąpienia pisemnych, papierowych wniosków o udzielenie czasu wolnego w zamian za nadgodziny, funkcjonujących jako wpis do tzw. książki wyjść prywatnych?

W interesie pracodawcy jest ustalenie z góry, w przepisach wewnątrzzakładowych, jednakowych zasad dla wszystkich zatrudnionych.

Przepisy kodeksu pracy wymagają jedynie aby odpracowanie zwolnienia od pracy nastąpiło na pisemny wniosek pracownika i nie naruszało prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Kodeksu pracy nie precyzują, co należy uważać za formę pisemną, dlatego w tym zakresie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, do zachowania formy pisemnej czynności prawnej wystarczy złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Formie pisemnej odpowiada też oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej, opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (art. 78 Kodeksu cywilnego).

Nieistotne jest, czy wniosek będzie sporządzony własnoręcznie, czy na komputerze - ważne, by znajdował się na nim własnoręczny podpis pracownika. Z tego względu pracodawca nie powinien zaakceptować wniosku pracownika zgłoszonego tylko ustnie, wniosku przesłanego "zwykłym" mailem (tj. bez certyfikowanego podpisu elektronicznego) ani faksem ( gdyż jest on tylko kopią pisma,).

Podstawa prawna:

Art. 134, art. 141, art. 151 § 21, art. 300 ustawy Kodeks pracy (Dz. U z 2014 r. poz. 1502)

Art. 78 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy pracodawca może ograniczyć pracownikowi dostęp do ewidencji czasu pracy

Do jakich dodatkowych świadczeń niepieniężnych mają prawo pracownicy

Czy pracownica socjalna korzystająca z urlopu wychowawczego może liczyć na dodatkowy urlop wypoczynkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK