| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Proszę o wyjaśnienie kwestii związanej z urlopem wypoczynkowym. Pracownik zamierza przejść na emeryturę z dniem 01.04.2015 r. (umowa zawarta jest z pracownikiem na czas nieokreślony). Ile dni urlopu należy udzielić pracownikowi w roku 2015?

Pracownik, który odchodzi w ciągu roku na emeryturę ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku. W tym przypadku jest to 7 dni urlopu.

W przypadku, gdy dochodzi do rozwiązania stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego, s pracownik ma prawo u dotychczasowego pracodawcy do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do czasu przepracowanego. Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. W razie rozwiązania stosunku pracy bez wykorzystania urlopu, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości odpowiadającej urlopowi proporcjonalnemu do okresu przepracowanego u dotychczasowego pracodawcy. Takie same reguły obowiązują również w przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia pracownika na emeryturę.

Zobacz również: Kiedy rozwiązuje się umowa na zastępstwo

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu proporcjonalnego, jeżeli w chwili jego udzielania wie, że stosunek pracy ustanie w ciągu roku kalendarzowego w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 20 sierpnia 1997 r., sygn. akt III ZP 26/97. Osobie tej przysługuje urlop proporcjonalny, pod warunkiem, że nie wykorzystała go wcześniej - w przysługującym jej lub wyższym wymiarze. Łącznie jednak nie może on przekroczyć 26 dni. Obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego nie oznacza wcale konieczności udzielenia go w naturze. Jeżeli obecność pracownika jest niezbędna w zakładzie pracy, wówczas pracodawca wypłaci pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne.

Podstawa prawna:

Art. 153 § 2, art. 1551, 161 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »