| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak wyliczyć lata pracy do emerytury

Jak wyliczyć lata pracy do emerytury

Mam pytanie dotyczące lat zaliczanych do emerytury. Czy kobieta, która nie była nigdzie zatrudniona (jedynie ubezpieczona u małżonka w jego zakładzie pracy), która urodziła dziecko w styczniu 1975 r. a następnie drugie dziecko w lipcu 1976 r. będzie mogła doliczyć lata opieki nad dziećmi do emerytury i jeśli tak to ile lat? Dodam jeszcze, że do pracy poszła w lutym 1982 r.

Okres sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze 3 lat na każde dziecko łącznie jednak nie więcej niż 6 lat jako okresy nieskładkowe były zaliczane do emerytury dla osób urodzonych do dnia 31 grudnia 1948 r. Okresami nieskładkowymi wymienionymi w art. 7 ustawy są okresy, w których wskutek ściśle określonych przyczyn składka na ubezpieczenie społeczne nie była opłacana.

Do okresów nieskładkowych zalicza się m.in.: przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem:

  • a) w wieku do lat 4 w granicach od 3 lat na każde dziecko oraz łącznie bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,
  • b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur i rent 2015

W rozwiązaniach przyjętych w uprzednio obowiązującym do dnia 31 grudnia 1998 r. stanie prawnym, jak i obecnie na mocy przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS uznano, że podstawowe znaczenie dla ustalania prawa i wysokości świadczeń emerytalno-rentowych ma okres opłacania składek i wysokość wynagrodzenia, od którego odprowadzono składki, a tylko niektóre okresy nieopłacania składek mogą być wyjątkowo uwzględnione, na prawo do świadczenia, a mianowicie te okresy absencji zawodowej, które znajdują uzasadnienie społeczne lub wynikały z konieczności honorowania praw nabytych.

Podstawa prawna:

Art. 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2013 r. poz. 1440)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »