| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Zakład pracy chronionej zajmuje się produkcją. Zatrudnia lekarza wykonującego badania profilaktyczne i pielęgniarkę na umowę o pracę w celu zapewnienia doraźnej opieki medycznej wyłącznie pracownikom (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji). Jesteśmy wpisani do rejestru podmiotów leczniczych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej). W strukturze organizacyjnej przychodnia zakładowa wyodrębniona jest jako odrębny dział w pionie prezesa zarządu. Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem przychodni finansowane są ze środków przedsiębiorstwa, wszelkie faktury wystawiane są również na firmę.

Ile godz. na dobę powinni pracować pracownicy medyczni zatrudnieni na umowę o pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym? Czy zpch może zatrudniać lekarza, realizującego zadania służby medycyny pracy na umowę o pracę, jeżeli lekarz równolegle prowadzi indywidualną praktykę lekarską w swoim prywatnym gabinecie (art. 3 ustawy o służbie medycy pracy)?

Ad. 1

Pracownicy medyczni zatrudnieni poza zakładem opieki zdrowotnej wykonuje prace przez 8 godz. na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Czas pracy ustalony przepisami ustawy o działalności leczniczej ma zastosowanie do wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej niezależnie od ich formy organizacyjnej czy formy własności zakładu opieki zdrowotnej Przepisów ustawy nie stosuje się jej jednak do pracowników zatrudnionych u lekarzy prywatnie praktykujących czy w zakładach pracy.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Podstawowa norma czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej wynosi 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin i 55 minut w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać 3 miesięcy (art. 32g ust. 1 ustawy).

Ad. 2

Nie, lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską z zakresu medycyny pracy może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o świadczenie usług medycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak możliwości zatrudnienie lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską potwierdza również stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 maja 2011 r. w sprawie doraźnej opieki medycznej w zakładach pracy chronionej Zgodnie z nim ...:" w świetle art. 12 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.) nie jest dopuszczalne zawarcie umowy o pracę pomiędzy zakładem pracy chronionej a lekarzem medycy pracy. Stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o służbie medycy pracy zadania służby medycyny pracy wykonują m.in. lekarze, w ramach jednostek organizacyjnych służby medycyny tj.:

zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
jednostek organizacyjnych zakładów opieki zdrowotnej wydzielonych w celu realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
lekarze wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub wykonujący zawód w formie grupowej praktyki lekarskiej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK