| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak jest opodatkowana sprzedaż nieruchomości przez uczelnię

Jak jest opodatkowana sprzedaż nieruchomości przez uczelnię

Uczelnia w 1998 r. w drodze darowizny otrzymała nieruchomość. Nieruchomość ta nie została oddana do użytkowania, nie doszło do pierwszego zasiedlenia (w myśl art. 2 pkt 14), nie oddany był w najem ani dzierżawę oraz nie podlegała ulepszeniu stanowiącym 30% wartości początkowej budynku (konstrukcja budynku jest zachowana, ale niszczeje w wyniku upływu czasu). Uczelnia nie ponosiła żadnych wydatków oraz nie dokonywała również żadnych zakupów związanych z tą nieruchomością (tak więc nie doszło do odliczenia podatku VAT). Czy przy sprzedaży tej nieruchomości uczelnia powinna zastosować opodatkowanie podstawową stawką VAT? Czy ma prawo zastosować zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT zauważyć najpierw należy, że dostawa budynków podlega opodatkowaniu VAT tylko wówczas gdy jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia (oddane do używania po wybudowaniu albo po ulepszeniu polegającym na poniesieniu nakładów ulepszających w wysokości co najmniej 30 % wartości początkowej). W pozostałych przypadkach dostawa budynków jest zwolniona z podatku VAT na dwóch podstawach:

1. gdy jest dokonywana po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia, albo

2. gdy nie ma do niej zastosowania powyższe zwolnienie, jednakże pod warunkiem, że podatnikowi w stosunku do zbywanych przez niego budynków nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz gdy nakłady na ulepszenie były niższe niż 30% ich wartości początkowej.

Odnosząc powyższe do naszego przypadku powiedzieć muszę, że do naszego przypadku, co do zasady, będzie miało zastosowanie zwolnienie wymienione wyżej w pkt 1, ponieważ odpisana sytuacja dokładnie odpowiada dyspozycji przepisu z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Uzupełniając powyższe dla porządku dodać muszę, że pojęcie "pierwszego zasiedlenia" budynku, które stanowi przesłankę zwolnienia jego dostawy z podatku VAT, należy rozważać z uwzględnieniem niżej wskazanych przepisów ustawy VAT oraz przepisów dyrektywy 2006/VAT/112. Z tego względu na podstawie tychże przepisów powiedzieć należy, że pierwsze zasiedlenie konkretnego budynku zlokalizowanego na terytorium Polski mogło mieć miejsce zarówno przed rokiem 1993, kiedy to weszła w życie obowiązująca do 30 kwietnia 2004 poprzednia ustawa VAT z roku 1993, jak i po wejściu jej w życie, co przenosi skutek tegoż zasiedlenia również na każdego następnego właściciela danego obiektu budowlanego.

Podstawa prawna:

Art. 2 pkt 14; art. 43 ust. 1 pkt 10 - 10a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT,

Art. 12 ust. 1 lit. a; art. 135 ust. 1 lit. j dyrektywy Rady Unii Europejskiej Nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE seria L z 2006 r., poz. 347 str. 1 ze zm.) - dyrektywa 2006/VAT/112.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK