| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową

Jak rozliczyć podatkowo usługę transportową

Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem VAT transakcji "transportu". Usługę transportową świadczy kontrahent z Polski posiadający NIP UE dla kontrahenta z Niemiec posiadającego numer UE. Transport zaczyna się w Polsce kończy w Niemczech.

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy VAT powiedzieć najpierw trzeba, że usługi świadczone przez polskich podatników VAT-UE na rzecz innych podatników podlegają opodatkowaniu w Polsce jedynie wówczas, gdy miejsce ich świadczenia jest prawnie zlokalizowane na terytorium kraju.

Zasadą ogólną bowiem jest, że miejsce świadczenia usług na rzecz innego podatnika (poza nielicznymi przypadkami, które nie mają zastosowania do naszego przypadku) jest zlokalizowane tam, gdzie ich nabywca posiada swoją siedzibę. Dodać tu trzeba, że za podatnika uznaje się każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą, i to niezależnie od terytorialnej lokalizacji jego siedziby. Z tego też względu miejsce interesującej nas usługi transportowej jest w całości prawnie zlokalizowane na terytorium Niemiec, chociaż część transportu odbywa się na terytorium kraju. Stąd też w fakturze wystawionej dla niemieckiego kontrahenta nie wskazuje się stawki podatku VAT a jedynie zamieszcza się dopisek niejako w jej miejsce stawki podatku) "obciążenie odwrotne". W takim bowiem przypadku podatek rozlicza nabywca usługi w państwie swojej siedziby - u nas będzie to niemiecki podatek VAT.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Podstawa prawna:

Art. 5 ust. 1 pkt 1; art. 8 ust. 1; art. 15 ust. 1 - 2; art. 17 ust 1 pkt 4; art. 19a ust. 1; art. 28a pkt 1; art. 28b ust. 1; art. 28f ust. 2 - 3; art. 106a pkt 2; art. 106b ust. 1 pkt 1; art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK