| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem niezdolnym do pracy z powodu choroby

Nasz pracownik choruje od sierpnia 2014 r. okres zasiłkowy upływa mu 25 lutego br. Dzisiaj tj. 05-02-2015 stanął przed komisją lekarską w ZUS i poinformował nas, że otrzymał stałą rentę. Obecne zwolnienie lekarskie ma do 22 lutego br. Czy pracownik musi dostarczyć zwolnienie lekarskie do 25 lutego br. (do końca okresu zasiłkowego) czy np. można mu udzielić urlopu wypoczynkowego na te kilka dni?

Czy musimy rozwiązywać z nim umowę o pracę z końcem okresu zasiłkowego tj. z dniem 25-02-2015 na podstawie art. 53 § 1 czy też może to być porozumienie stron? Czy np. możemy pracownika wysłać na zaległy urlop (19 dni) + urlop za bieżący rok po okresie zasiłkowym i rozwiązać z nim umowę o pracę na zasadzie porozumienia stron po wykorzystaniu urlopu lub czy też można rozwiązać ją na zasadzie art. 53 kp?

W przedstawionym stanie faktycznym strony mogą rozwiązać stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Pracodawca wypłaci wówczas pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Zobacz również: Częste zwolnienia lekarskie podstawą zwolnienia policjanta ze służby

Należy pamiętać, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem długotrwale niezdolnym do pracy z powodu choroby w trybie art. 53 § 1 Kp jednak dopiero po upływie okresu ochronnego tj po 182 dniach choroby i 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego pod warunkiem, że niezdolność do pracy po tym okresie trwa nadal.

Jeżeli pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego nie stawił się do pracy i nie zgłosił gotowości do jej podjęcia, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia bez win pracownika w trybie art. 53 kp, nawet wówczas, gdy pracownikowi zostało przyznane prawo do renty.

Przedłużająca się niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca może rozwiązać umowę, gdy choroba trwa:

dłużej niż 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego (182 lub 270 dni w przypadku gruźlicy) oraz 3 miesięcy pobierania zaświadczenia rehabilitacyjnego, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową.

Pracodawca, zanim zwolni pracownika z powodu jego długotrwałej choroby, musi sprawdzić, czy jest on nadal niezdolny do pracy.

Należy pamiętać, że pracownik posiadający decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy może podjąć zatrudnienie, jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy. Jednak, aby tak się stało, pracownik musi zgłosić się do pracodawcy z gotowością do podjęcia pracy, a wtedy pracodawca musi skierować pracownika na badania kontrolne.

Jeśli pracownik stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, a lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do jej wykonywania, pracodawca nie będzie mógł już w ten sposób rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

Art. 30 § 1 pkt. 3, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, art. 229 § 2 i § 4 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK