| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak oskładkowane są badania profilaktyczne pracownika

Jak oskładkowane są badania profilaktyczne pracownika

Zatrudniliśmy od 01 września 2015 r. Panią na 1 miesiąc w ramach umowy zlecenia. Skierowaliśmy ja również na badania lekarskie. Zapisu dotyczącego skierowania na badania nie zawarliśmy w umowie zlecenie. Czy musimy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne zdrowotne i podatek od kwoty badań ? Czy osoba zatrudniona w ramach umowy - zlecenia musi mieć robione badania? Czy zapis, że kierujemy osobę na badania lekarskie musi być zawarty w umowie?

Tak, poniesione koszty badań lekarskich przez zleceniodawcę, są doliczane do dochodu z umowy zlecenia i podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca ma obowiązek kierowania na profilaktyczne badania lekarskie tylko pracowników. Natomiast obowiązek odbycia przez zleceniobiorcę wstępnych badań oraz szkoleń można uzależnić od rodzaju powierzonej pracy, a także warunków w jakich praca jest świadczona.

Dlatego to, czy należy przeprowadzać badania lekarskie, szkolenia bhp i ocenę ryzyka zawodowego dla zleceniobiorców, zależy od rodzaju wykonywanej przez nich pracy. Jeśli rodzaj wykonywanej pracy i stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy (ryzyko wypadku przy pracy, występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych) wskazuje na celowość dopuszczenia do pracy wyłącznie osób posiadających odpowiedni stan zdrowia i przeszkolonych w zakresie bhp, zleceniodawca może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu bhp. Jeśli jest to uzasadnione warunkami wykonywania pracy, zleceniodawca może też zdecydować o zapoznaniu zleceniobiorcy z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku pracy. Taki pogląd w tej sprawie wyraził Departament Prawny GIP w piśmie nr GNP/426/ 4560-364/07/PE.

Polecamy serwis: ZUS

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 304 k.p. pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale również osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy. Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek (art. 207 § 2 k.p.):

  • organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp,
  • wydawać polecenia usunięcia uchybień w zakresie bhp oraz kontrolować wykonanie tych poleceń.

Natomiast według art. 3041 k.p. powinności pracownicze wymienione w art. 211 k.p. obejmują także osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy jedynie w zakresie określonym przez pracodawcę.

Przypominamy, że wynikający z art. 211 k.p. katalog obowiązków ciążących na pracowniku z dziedziny bhp obejmuje w szczególności:

  • branie udziału w szkoleniu i instruktażu,
  • stosowanie środków ochrony zbiorowej,
  • używanie środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem,
  • poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym zaleconym badaniom lekarskim i stosowanie się do wskazań lekarskich.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK