| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Kiedy przysługuje odprawa emerytalna?

Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Proszę o interpretację czy przysługuje odprawa emerytalna w następującej sytuacji. W roku 2012 w naszym przedsiębiorstwie przeprowadzone zostały zwolnienia grupowe, w ramach tych zwolnień została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę w dniu 31-10-2012 r. z adnotacją na świadectwie "Stosunek pracy ustał w wyniku:

a/ rozwiązania art. 30 § 1 pkt.1 k.p.
b/ art.1 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; przyczyny dotyczące zakładu pracy".

Zobacz również: Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

Pracownik otrzymał odprawę pieniężną oraz dodatkową odprawę z tytułu odejścia w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Obecnie były pracownik przysłał pismo o wypłatę odprawy emerytalnej uzasadniając iż do momentu otrzymania decyzji emerytalnej przebywał na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym tzn.
- zatrudnienie do 31-10-2012 (bez chorobowego)
- zasiłek chorobowy od 01-11-2012 do 01-05-2013
- świadczenie rehabilitacyjne od 02-05-2013 do 21-08-2013 (przyznane do 26-04-2014)
- emerytura od 22-08-2013 (decyzja o przyznaniu emerytury z dnia 30-08-2013)

Proszę o interpretację czy nasz zakład powinien wypłacić odprawę emerytalną byłemu pracownikowi.

Nie, gdyż w dniu rozwiązania stosunku pracy pracownik nie miał prawa do emerytury, prawo to nabył dopiero 22 sierpnia 2013 r.

W przedstawionym stanie faktycznym pracownik nie nabędzie prawa do odprawy emerytalnej, gdyż pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem uprawnień emerytalnych nie zachodzi zarówno związek przyczynowy jak i skutkowy.

Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 11.10.2007 r, sygn. Akt III PK 40/07. Ponadto zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. sygn. akt II PK 20/05 prawo do odprawy pieniężnej przewidzianej w art. 921 § 1 k.p. należy oceniać na podstawie stanu obowiązującego w dniu ustania stosunku pracy. W tym przypadku rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło nie w związku z przejściem na emeryturę, lecz z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Pracownik miałby prawo do tego świadczenia, gdyby posiadał uprawnienia do emerytury w dniu 31 października 2012 r.

Jak wynika z art. 921 § 1 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Nabycie prawa do odprawy jest uzależnione od jednoczesnego spełnienia dwóch warunków, a mianowicie ustania stosunku pracy oraz nabycia uprawnień emerytalnych, co w tym przypadku nie nastąpiło. Stanowisko to potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r., I PK 694/03, OSNP 2005, nr 11, poz. 155,w którym stwierdził, że "pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego".

Inaczej wyglądała by sytuacja uzyskania przez pracownika prawa do renty i ubiegania się o odprawę rentową. W uchwale Sądu Najwyższego z 7 stycznia 2000 r. (III ZP 18/99) sad uzna. że pracownikowi, który przeszedł na rentę inwalidzką po rozwiązaniu się umowy o pracę na czas nieokreślony, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna na podstawie art. 921 § 1 k.p., gdy pracownik stał się niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego, do przyznania mu renty.

Podstawa prawna:

Art. 921 § 1 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »