| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Działalność socjalna > Potrącenia z pensji, nagrody jubileuszowej i świadczenia z ZFŚS

Potrącenia z pensji, nagrody jubileuszowej i świadczenia z ZFŚS

Czy jeżeli pracownik ma zajęte wynagrodzenie z tytułu egzekucji zobowiązań pieniężnych, a w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej, to należy zsumować wynagrodzenie i nagrodę i dokonać potrącenia od łącznej kwoty tych świadczeń, czy trzeba rozliczać oba składniki osobno i pozostawić dwie kwoty wolne od obciążeń?

"

Dokonując potrącenia świadczeń niealimentacyjnych w miesiącu, w którym następuje wypłata wynagrodzenia za pracę i nagrody jubileuszowej, pracodawca powinien zostawić dwie kwoty wolne – od każdego wypłacanego składnika osobno.

Powyższy sposób postępowania wskazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (stanowisko Departamentu Prawa Pracy) w interpretacji z 14 grudnia 2007 r. Pozostaje ono w zgodzie z jednolitą linią orzecznictwa, według której pojęcie „wynagrodzenia za pracę” należy rozumieć szeroko. Dlatego też przepisy ochronne dotyczące kolejności i granic potrąceń (wynikające z art. 87–91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.) należy stosować również wobec odpraw pieniężnych, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, nagród jubileuszowych i odszkodowań (por. wyroki SN: z 12 maja 2005 r., sygn. akt I PK 248/04, z 14 listopada 1996 r., sygn. akt I PKN 3/96, czy z 17 lutego 2004 r., sygn. akt I PK 217/03).

Jedną kwotę wolną pracodawca musi zostawić tylko w sytuacji określonej w art. 87 § 8 k.p. Mianowicie wtedy, gdy w danym miesiącu wypłaca – obok składników za okresy miesięczne – składniki za okresy dłuższe (np. premie kwartalne czy półroczne). W takim bowiem przypadku sumuje wszystkie składniki i od łącznej kwoty dokonuje potrącenia.

Czy pracownik, który ma zajętą pensję z tytułu egzekucji zobowiązań pieniężnych niealimentacyjnych, może otrzymać przysługujące mu świadczenie pieniężne z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), czy należy je przekazać organowi egzekucyjnemu?

Świadczenie to podlega egzekucji w pełnej wysokości. Szeroka interpretacja „wynagrodzenia za pracę”, o której mowa była w odpowiedzi na poprzednie pytanie, nie pozwala bowiem zaliczyć do niego świadczeń wypłacanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dlatego też nie stosuje się do nich ograniczeń i limitów obowiązujących przy potrąceniach z wynagrodzenia za pracę.


Czytaj także: Jak prawidłowo naliczyć odpis na ZFŚS za 2009 r.>>


Świadczenia z ZFŚS należy klasyfikować jako świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Ich przyznanie i wypłata następuje bowiem, gdy pracownik jest lub był związany z pracodawcą stosunkiem pracy oraz spełnia warunki określone regulaminem funduszu. Dlatego też są należnościami podlegającymi egzekucji, i to w pełnej wysokości (art. 881 § 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego w zw. z art. 90 k.p.).

PodstawY prawnE

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958)

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656)

• Ustawa z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 216, poz. 1676)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK