| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Wypłata gotówki z ZFŚS

Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zamiast talonów lub bonów towarowych, można wypłacić pracownikowi kwotę pieniężną – w zależności od dochodu – po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy?

Tak – przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) w obowiązującym brzmieniu dopuszcza taką możliwość. Wypłata pracownikowi świadczenia pieniężnego ze środków ZFŚS do kwoty 380 zł w skali roku korzysta ze zwolnienia podatkowego.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 updof otrzymał nowe brzmienie z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2009 r. Wcześniej, na podstawie tego przepisu z podatku zwolnione były świadczenia rzeczowe (z wyłączeniem bonów towarowych i podobnych), finansowane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych. Natomiast obecnie wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez pracownika w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych – łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi). Wprowadzona zmiana rozszerzyła zatem zakres tego przepisu o możliwość otrzymywania przez pracownika pomocy finansowej (pieniężnej) na cele działalności socjalnej ze środków ZFŚS. Utrzymano jednak obowiązujący limit kwotowy zwolnienia (380 zł w skali roku) oraz wyłączenie ze zwolnienia bonów towarowych (i podobnych). Innymi słowy, zmiana ta pozwala na przekazywanie (obok, lub zamiast pomocy rzeczowej) również pomocy pieniężnej, ale łączna wartość obu rodzajów pomocy nie powinna przekroczyć limitu 380 zł w roku podatkowym (powyżej tej kwoty podlega już bowiem opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy).

Czytaj także: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r.>>

Wolna od podatku jest wartość rzeczowych, jak też pieniężnych świadczeń z ZFŚS, jeżeli:

● świadczenia mają związek z finansowaniem działalności socjalnej

● świadczenia mają charakter świadczenia rzeczowego bądź pieniężnego

● świadczenia są w całości sfinansowane ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych

● wysokość tych świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Należy przy tym pamiętać, że środki ZFŚS można przeznaczyć jedynie na działalność socjalną zakładu. Nie można traktować tego funduszu jako funduszu okolicznościowego ani sposobu na dodatkowe nagradzanie pracowników. Pomoc finansowa dla pracowników to również działalność socjalna. Jednak jej przyznanie i wysokość należy uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS – bez względu na staż pracy czy wymiar czasu pracy. Przepisy nie określają, jak ustalać sytuację materialną pracowników. Nie można natomiast stosować zasady „każdemu po równo”. Ponadto zasady przeznaczania środków funduszu na cele i rodzaje działalności socjalnej oraz warunki korzystania z tych usług i świadczeń obowiązujące u danego pracodawcy muszą być określone w regulaminie ZFŚS. Każdy wniosek o przyznanie pomocy powinien być rozpatrzony indywidualnie.

Limit w wysokości 380 zł, określony w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, ma zastosowanie do wszystkich świadczeń pieniężnych i rzeczowych sfinansowanych w danym roku podatkowym z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych (we wszystkich zakładach pracy, w których pracuje pracownik).

Czytaj także: Potrącenia z pensji, nagrody jubileuszowej i świadczenia z ZFŚS>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 131, poz. 764)

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235)

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 15.05.2014

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »