| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podnoszenie kwalifikacji > Przenoszenie pracowników na inne stanowiska

Przenoszenie pracowników na inne stanowiska

Kiedy możliwe jest przeniesienie pracownika samorządowego na inne równorzędne stanowisko bez organizowania naboru? Czy dopuszczalne jest przeniesienie do innego pracodawcy samorządowego? Poniżej zamieszczamy odpowiedź na te pytania.

Pracownika samorządowego na inne, równorzędne stanowisko można przenieść praktycznie zawsze, pod warunkiem że nie narusza to ważnego interesu pracodawcy samorządowego (ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Warunkiem przeniesienia samorządowca na takiej podstawie jest jego pisemna zgoda lub wniosek złożony do pracodawcy.

Przenieść samorządowca zatrudnionego na podstawie umowy o pracę można zarówno na inne stanowisko urzędnicze w urzędzie, w którym pracownik jest zatrudniony, jak i do pracy u innego pracodawcy samorządowego. Oczywiście za takim przeniesieniem powinien przemawiać szczególny interes pracodawcy.

Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę można również okresowo powierzyć inne obowiązki lub nawet inne stanowisko. Nie jest to jednak przeniesienie w rozumieniu przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

Każdemu pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami pracodawcy, można też powierzyć inną pracę lub inne stanowisko (art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Powierzone zadania powinny jednak odpowiadać jego kwalifikacjom. Taka zmiana warunków dotychczasowej pracy nie może trwać dłużej niż 3 miesiące i nie powinna powodować obniżenia wynagrodzenia, jakie otrzymywał on do tej pory.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »