| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podnoszenie kwalifikacji > Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

Czy samorządowa jednostka organizacyjna ma obowiązek wprowadzenia planu szkoleń pracowników?

Wprowadzenie planu szkoleń jest fakultatywne. Plan szkoleń w jednostce można wprowadzić zarządzeniem dyrektora. Będzie on integralną częścią tego zarządzenia.

Celem szkoleń jest podnoszenie umiejętności, poziomu wiedzy oraz kwalifikacji zatrudnionych pracowników. Plan szkoleń oraz jego realizacja bezpośrednio wpływają na system zarządzania kapitałem ludzkim. Znajduje swoje odzwierciedlenie w planie finansowym jednostki, determinując skuteczne i efektywne realizowanie zadań publicznych.

Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Wynika to z art. 24 ust. 2 pkt 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych. W planach finansowych jednostek organizacyjnych sektora finansów publicznych przewiduje się środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych (art. 29 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Dodatkowo art. 211 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy informuje, że pracownik jest obowiązany znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.

Personel może być:

● poddawany różnym działaniom z zakresu szkoleń i rozwoju,

● odpowiednio motywowany,

● przesuwany na inne stanowiska w strukturze organizacyjnej.

Pracodawca, w celu podwyższenia kwalifikacji pracownika, może go kierować na szkolenia:

● zewnętrzne (konferencje, warsztaty, kursy, szkolenia),

● wewnętrzne (szkolenia kaskadowe prowadzone przez pracowników, którzy brali udział w szkoleniach zewnętrznych).

Realizacja szkolenia zewnętrznego odbywa się na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego danego pracownika. Wniosek musi być uzasadniony. Szkolenie powinno zawierać się w zakresie obowiązków oraz wykonywanych zadań pracownika. Jeżeli jednostka prowadzi plan szkoleń, szkolenie powinno być ujęte w tym planie szkoleń, który sporządza się na początku każdego roku kalendarzowego.

Wniosek o skierowanie danego pracownika na szkolenie zewnętrzne podpisuje dyrektor jednostki, a następnie pracownik działu kadr dokonuje zgłoszenia pracownika w firmie realizującej usługę szkoleniową. Po zakończeniu szkolenia pracownik jest obowiązany przedłożyć w sekretariacie jednostki kserokopie materiałów, które otrzymał w dniu szkolenia od firmy świadczącej usługę szkoleniową. Pracownik, który przeszedł szkolenie zewnętrzne, jest zobligowany do przeprowadzenia w jednostce, w której jest zatrudniony, szkolenia kaskadowego dla pracowników, którym informacje uzyskane na szkoleniu pozwolą lepiej wykonywać bieżące zadania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Plan szkoleń pracowników samorządowej jednostki organizacyjnej

W artykule zaprezentowano przykładowy plan szkoleń dla kierowników komórek organizacyjnych jednostki.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK