REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróże służbowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w zasadach wystawiania faktur w 2021 r.

Zasady wystawiania faktur. Od 1 lipca 2021 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Nowości dotyczą uznania za fakturę biletów jednorazowych. Zniesiony został limit 50 km.

Potrącenia alimentów z diet z tytułu podróży służbowych

Od bieżącego roku egzekucji podlega 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych - jeżeli ma ona na celu zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów. Nadal wolne od egzekucji są zwroty kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków.

Więcej niż jeden środek transportu w podróży służbowej

Pracownikowi należy się zwrot kosztów podróży środkiem transportu wskazanym przez pracodawcę. Czy delegowany może mieć wpisane w rachunku kosztów podróży służbowej dwa różne środki transportu?

Zwrot kosztów podróży pracownika sfery budżetowej 2017 r.

Zwrot kosztów podróży przysługuje pracownikom na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Do pracowników sfery budżetowej stosuje się jednak inne przepisy dotyczące rozliczania podróży służbowej, określone w ministerialnym Rozporządzeniu. O czym musi pamiętać urzędnik wyjeżdżający w podróż służbową?

REKLAMA

Ryczałty za noclegi kierowców - skutki wyroku TK

W dniu 24 listopada 2016 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie o sygnaturze akt K 11/15 dotyczącej ryczałtów za nocleg kierowców w transporcie międzynarodowym. Wyrok komentuje Jakub Elegańczyk, prawnik w Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska.

Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Kwoty diet, przysługujących pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej w 2016 r. nie uległy zmianie. Obowiązujące stawki funkcjonują od 1 marca 2013 r.

Podróże slużbowe - diety krajowe 2016

Diety za podróże służbowe krajowe w 2016 r. nie uległy zmianie w stosunku do ubiegłego roku. Dieta w czasie podróży krajowej wynosi co do zasady 30 zł za dobę podróży.

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

REKLAMA

Rozliczenie krajowych podróży służbowych w 2015 roku

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową ma obowiązek pokryć z tego tytułu m.in. diety oraz koszty podróży, noclegu i innych wydatków. W jakiej wysokości dietę otrzyma pracownik w 2015 roku?

Korzystanie z samochodu po utracie przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku podkreśla, iż istnieje możliwość korzystania z samochodu osobowego w celach służbowych pomimo utraty przez pracownika uprawnień do kierowania pojazdami. Decydującym do oceny tego zagadnienia może okazać się fakt, czy utrata tych uprawnień uniemożliwia wykonywanie pracy na zajmowanym stanowisku np. kierowcy.

Zarządzenie w sprawie krajowych podróży służbowych

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Do określenia wysokości należności przysługujących pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej został upoważniony minister właściwy do spraw pracy.

Podróże służbowe w kosztach podatkowych szkoły niepublicznej

Obowiązek zwrotu przez pracodawcę kosztów poniesionych przez pracownika (nauczyciela) w trakcie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa pracy. Z tego względu wydatki związane z podróżą służbową podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Podróże służbowe nauczycieli bez składek

Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika (nauczyciela) nie podlegają oskładkowaniu do wysokości określonych w rozporządzeniu o podróżach służbowych.

Dowody i ewidencja przebiegu pojazdu

Kwestia dokumentowania kosztów podróży służbowych ma ścisły związek z rozliczeniami podatkowymi każdej delegacji. Dokumentowania nie wymagają wydatki, które są zwracane w formie ryczałtu.

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Własny środek transportu w podróży służbowej cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Na jakich zasadach pracownik może korzystać z własnego środka transportu? Jak wówczas powinno się obliczyć koszty podróży służbowej?

Dieta za krajową podróż służbową pracownika

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Zmianie uległy m.in. wysokości przysługujących diet. Czym jest podróż służbowa i jak poprawnie rozliczać koszty krajowych podróży służbowych pracowników?

Czym jest podróż służbowa pracownika?

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania podróży służbowych pracowników. Zmianie uległo rozliczenie krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Nowe rozporządzenie określa m.in. wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej.

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. II

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

Zagraniczna podróż służbowa pracownika cz. I

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych. Jak zatem po zmianach, powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie zagranicznej podróży służbowej?

Podróż służbowa nauczyciela – diety

Regulacje dotyczące podróży służbowych nauczyciela znajdują się w przepisach kodeksu pracy. Oznacza to, że z tytułu odbytej podróży nauczycielowi mogą przysługiwać określone świadczenia w postaci diety.

Podróż służbowa nauczyciela – koszty przejazdu

Przepisy karty nauczyciela nie regulują kwestii podróży służbowej nauczycieli zarówno na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. W tym zakresie zgodnie z treścią art. 91 c ust. 1 KN regulacja prawna znajduje się w przepisach kodeksu pracy.

Jak rozliczyć podróż służbową pracowników kierowanych na szkolenie?

Pracownicy jednostek odbywają szkolenia podnoszące ich kwalifikacje zawodowe, które odbywają się w innych miejscowościach. Według jakiej regulacji prawnej należy rozliczać pracowników? Czy należy zwrócić pracownikowi koszty przejazdu oraz wypłacić diety za podróż na szkolenie?

Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej

Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.

Jak opodatkować wartość noclegu pracownika

Jednostka nie zapewniła bezpłatnego zakwaterowania pracownikom czasowo przeniesionym. Czy wartość dodatku za nocleg, w wysokości do 150% diety, podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania? Czy podlega opodatkowaniu wartość noclegu w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej?

Koszty faktycznie poniesione na dojazdy do pracy

Czy pracownik, mając zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości odpłatności za bilety na dojazdy do pracy, które zostały potrącone i doliczone do jego przychodów opodatkowanych, będzie mógł zastosować w rozliczeniu rocznym za 2010 r. koszty faktycznie poniesione?

Dieta a całodzienne wyżywienie pracownika

Pracownik został wysłany w trzydniową podróż służbową. Wyjechał 5 października o godz. 10.00, a wrócił 7 października o godz. 18.00. W pierwszym dniu miał zapewniony obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W drugim dniu miał śniadanie (o godz. 9.00), obiad (o godz. 14.00) i kolację (o godz. 18.00). W trzecim dniu było śniadanie (o godz. 9.00) i obiad (o godz.14.00). Ile wyniesie dieta z tytułu podróży służbowej?

Dieta przy krótkiej podróży służbowej

Pracownik wyjechał w krajową delegację, trwającą od 8 do 12 godzin. Miał w tym czasie zapewniony jeden posiłek (obiad). Czy należy mu wypłacić pół diety, czy w ogóle się nie należy?

Świadczenia dla urzędników za zagraniczne delegacje

Urzędnikom administracji rządowej i samorządowej odbywającym podróże służbowe poza granicami Polski przysługują diety oraz zwrot kosztów m.in. noclegów i przejazdów. Dowiedz się, jak prawidłowo wyliczyć koszty takiego wyjazdu, gdy celem podróży jest jeden z krajów Unii Europejskiej.

Bilety komunikacyjne dla pracowników

Jesteśmy zakładem budżetowym posiadającym 5 oddziałów położonych na terenie jednego miasta. Pracownicy tych oddziałów 2 razy w tygodniu przyjeżdżają do naszej siedziby w celu wpłacenia utargu do kasy głównej, dostarczenia faktur VAT zakupu itp. Raz na miesiąc wręczane są im bilety jednorazowe na pokrycie kosztów komunikacji miejskiej. W przypadku gdy pracownik jedzie do urzędu skarbowego lub załatwia inne sprawy służbowe w granicach tego samego miasta, w którym jest siedziba pracodawcy, również pobiera bilet jednorazowy. Czy wartość pobranych biletów stanowi podstawę do odprowadzenia zaliczki na podatek i składek ZUS?

Podróż słuzbowa a oddelegowanie

Tymczasowa zmiana miejsca wykonywania pracy może nastąpić przez oddelegowanie pracownika na określony czas do innej miejscowości bądź przez wydanie pracownikowi polecenia odbycia podróży służbowej do wskazanej w poleceniu miejscowości.

Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową

Wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, nie zawsze należy kwalifikować jako podróż służbową w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. Czy za podróż służbową uznać można podróż połączoną z wykonywaniem określonej pracy, podjętą przez pracownika na podstawie porozumienia z pracodawcą w tym zakresie?

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe

Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Dotyczy to zarówno podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów.

Zwrot kosztów delegacji na podstawie umowy o dzieło

Jednostka współpracuje z osobą fizyczną na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej określono, że jednostka, oprócz wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, zwraca również tej osobie koszty delegacji (podróży), tj. diety i ryczałty za noclegi. Podróże te są związane z działalnością jednostki (rozmowy handlowe itp.). Czy świadczenia wypłacane wykonawcy dzieła z tytułu podróży korzystają ze zwolnienia od podatku tak jak w przypadku pracowników, czy należy je opodatkować? Czy zwrot kosztów takiej delegacji jest dla jednostki kosztem podatkowym?

REKLAMA