| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Czy główny księgowy w placówce oświatowej musi być zatrudniony na etat? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

W ocenie RIO w Gdańsku dla oceny prawnej poruszonych we wniosku zagadnień kluczowe jest uwzględnienie wzajemnej relacji pomiędzy wskazanymi wyżej przepisami prawa. Co jednak warte podkreślenia, nawet gruntowna analiza ich treści nie pozwala, zdaniem RIO, na zajęcie jednoznacznego stanowiska, które mogłoby służyć za podstawę rozwiązania poruszonego problemu.

Należy bowiem zwrócić uwagę, że co prawda z jednej strony, w celu wykonywania ustawowych zadań organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek (nie jest jednak jednoznaczne, czy to uregulowanie stanowi lex specialis wobec art. 53 ust. 1 i 2 w zw. z art. 54 ust. 1 ufp), to z drugiej strony kierownik jednostki sektora finansów publicznych (np. dyrektor szkoły) może powierzyć obowiązki i odpowiedzialność we wskazanym wyżej zakresie głównemu księgowemu, który posiada status pracownika tej jednostki.

Dostępne stanowiska prawne, opinie i orzeczenia sądowo-administracyjne nie rozstrzygają w sposób jednoznaczny i przekonywujący faktu, czy art. 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 uso rozumiany powinien być jako lex specialis wobec art. 53 ust. 1 i 2 i art. 54 ust. 1 ufp, co mogłoby implikować tezę o braku konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej (np. szkole), czy też wręcz przeciwnie, że zespół norm prawnych ufp winien być traktowany nadrzędnie wobec ww. uregulowań uso a tym samym, bez uwzględnienia charakteru prawnego tych ostatnich norm jako lex specialis, co mogłoby implikować jednak tezę o konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w większości wspomnianych stanowisk prawnych, opinii oraz w wyroku WSA w Bydgoszczy z dnia 12 lutego 2013 r. (sygn. akt II SA/Bd 1201/12) w zasadzie podziela się w sposób pośredni tezę, po pierwsze o braku konieczności pozostawania w stosunku pracy głównego księgowego w danej placówce oświatowej skoro zadania m.in. z zakresu obsługi finansowej mogę być prowadzone bądź we wspomnianej formie jednostki obsługi ekonomiczno – administracyjnej bądź na zasadzie wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej, po drugie, wskazuje się na brak przeszkód aby dyrektor placówki oświatowej mógł powierzyć obowiązki w zakresie gospodarki finansowej pracownikowi innej jednostki budżetowej, np. jednostki obsługi ekonomiczno – administracyjnej szkół i placówek oświatowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »