| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Etat dla głównego księgowego w placówce oświatowej

Czy główny księgowy w placówce oświatowej musi być zatrudniony na etat? Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

Podsumowując powyższy zakres rozważań zdaniem RIO w Gdańsku możliwe jest rozwiązanie polegające na zapewnieniu obsługi finansowej przez tworzenie jednostek obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub zorganizowanie wspólnej obsługi finansowej prowadzonych szkół i placówek, jednakże mając na względzie specyfikę uregulowań ufp, co oznacza, że w ramach tejże obsługi, główny księgowy musi pozostawać w stosunku pracy w danej placówce oświatowej. Kwestie uboczne a związane ze sposobem ukształtowania tego stosunku pracy pozostają w gestii umownej zainteresowanych stron, czyli kierownika danej placówki oświatowej i osoby zajmującej stanowisko wspomniane w zdaniu poprzedzającym.

Pozostałe ewentualne rozwiązania kwestii prowadzenia obsługi, w szczególności możliwość powierzenia obowiązków w zakresie gospodarki finansowej pracownikowi innej jednostki budżetowej, np. jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek oświatowych, mogą być przedmiotem uzasadnionych wątpliwości prawnych, szczególnie w obliczu niejasnych relacji pomiędzy art. 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 uso a art. 53 ust. 1 i 2 i 54 ust. 1 ufp. Do czasu zaś nowelizacji tych przepisów nie wydaje się być zasadne sięganie do wykładni celowościowej, aby uzasadnić wariant, w którym zespół norm prawnych art. 5 ust. 7 pkt 3 i ust. 9 uso, mógłby być traktowany jako lex specialis wobec art. 53 ust. 1 i 2 i art. 54 ust. 1 ufp.

Ustosunkowując się w dalszej części do wniosku, wskazać należy, że zgodnie z art. 53 ust. 1 ufp za całość gospodarki finansowej jednostki odpowiedzialny jest kierownik jednostki sektora finansów publicznych. Zgodnie z zapisem §6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, sprawozdania jednostkowe są sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ewidencji księgowej. Natomiast z §9 pkt 1 ww. rozporządzenia wynika, że kierownicy jednostek są obowiązani sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym. W konsekwencji, zdaniem RIO w Gdańsku, z ww. przepisów wynika, że dyrektor zespołu ekonomiczno-administracyjnego sprawozdania, zostaną zatwierdzone przez dyrektora jednostki, np. szkoły, dla której sprawozdania zostały  sporządzone. Mimo więc, że fizycznie obsługa ekonomiczno-administracyjna mogłaby nie znajdować się bezpośrednio w szkole, to fakt ten nie zwalnia dyrektora szkoły z odpowiedzialności za prawidłową realizację planu finansowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK