| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo

Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo

Czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu? Odpowiedzi należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy.

Umowa na zastępstwo a ciąża

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela w ogóle nie zawiera przepisów gwarantujących zatrudnienie nauczycielowi, z którym stosunek pracy nawiązał się na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, do dnia porodu (i to bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego). Odpowiedzi na pytanie, czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu, należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 177 § 3 k.p. w związku z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”, jednakże zgodnie z art. 177 § 3 ze znaczkiem 1 k.p. „przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.

Zobacz również: Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela

Przedłużenie umowy, o którym mowa w art. 177 § 3 k.p. następuje z mocy samego prawa i nie zależy w żadnej mierze od decyzji dyrektora szkoły. W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony zgodnie z art. 10 ust. 7 KN w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie ulegnie przedłużeniu do dnia urodzenia dziecka.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK