| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Praca nauczyciela w szkole prywatnej i samorządowej

Praca nauczyciela w szkole prywatnej i samorządowej

Czy praca w prywatnej szkole jest mniej atrakcyjna dla nauczyciela? Czy w każdej szkole nauczycielom przysługują takie same prawa?

Podstawa prawna

Art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).

Czy stowarzyszenie gorzej traktuje nauczycieli

Jestem nauczycielem matematyki i dowiedziałem się, że szkoła, w której pracuję, ma być przekazana stowarzyszeniu rodziców. Gmina tłumaczy, że ponosi bardzo duże koszty jej utrzymania, bo do szkoły uczęszcza zaledwie 40 uczniów. Czy po przekazaniu placówki mam się spodziewać mniej korzystnych warunków?

TAK

Najczęściej do takich decyzji dochodzi, gdy samorząd nie ma pieniędzy, aby utrzymywać małą szkołę. Prowadzone przez stowarzyszenie placówki nadal są publiczne, bezpłatne i dostępne dla wszystkich uczniów. Jeśli okaże się, że szkoła prowadzona przez stowarzyszenie wykonuje swoje obowiązki niezgodnie z przepisami o systemie oświaty, gmina może ją odebrać. Również stowarzyszenie, jeśli uzna, że nie radzi sobie z prowadzeniem szkoły, może ją zwrócić gminie. Ta zaś nie będzie mogła odmówić jej przyjęcia. Samorząd po podjęciu uchwały o przekazaniu szkoły musi sporządzić umowę z podmiotem, który ją przejmuje. Powinna ona m.in. określać, z jakiego obwodu przyjmuje uczniów, jakie są warunki korzystania z mienia przejętej placówki i tryb kontroli. Najważniejsze jest jednak powiadomienie m.in. nauczycieli na pół roku wcześniej o takich planach. W informacji muszą być uwzględnione ekonomiczne i prawne oraz socjalne skutki decyzji dla pracowników, a także nowe warunki płacy i pracy. Nauczyciel w ciągu trzech miesięcy może złożyć oświadczenie o odmowie przejścia do przejmowanej szkoły. Wtedy z dniem przekazania placówki dyrektor szkoły rozwiązuje z nim umowę. Pedagog otrzyma też od szkoły, w której był dotychczas zatrudniony, odprawę przewidzianą w art. 20 ust. 2 Karty nauczyciela. Jeśli jednak na odmowę przyjęcia warunków pracy i płacy zaproponowanych przez stowarzyszenie zdecyduje się po przekazaniu szkoły, to wspomnianej odprawy nie dostanie. Stowarzyszenie, które poprowadzi szkołę, nie będzie musiało zatrudniać pedagogów na podstawie Karty nauczyciela. Wystarczy zwykła umowa o pracę. ©?

Podstawa prawna

Art. 5g–5r ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).

Artur Radwan

artur.radwan@infor.p

Polecamy w INFORRB

Jak wyliczyć ekwiwalent dla nauczyciela w placówce nieferyjnej

Jak terminowo wypłacać poszczególne składniki wynagrodzenia nauczycieli

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznej nauczyciela

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »