| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Podstęp a zmiana stosunku pracy nauczyciela

Podstęp a zmiana stosunku pracy nauczyciela

W kodeksie cywilnym znajdują się regulacje dotyczące wad oświadczenia woli, o których zapomina się bardzo często, a które mogą zachodzić przy dokonywaniu zmian dotyczących stosunków pracy.

Zarówno w kodeksie pracy, jak i w karcie nauczyciela nie ma przepisu, który wprost regulowałby zmianę umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Zgodnie z art. 91c ust. 1 KN w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy kodeksu pracy. Podobną regulację znajdziemy również w art. 300 KP, który mówi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Jako podstawę prawną pozwalającą na dokonanie zmiany umowy o pracę na mocy porozumienia stron należy wskazać art. 353 (1) KC, zgodnie z którym strony zawierające umowę, mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zmiany umowy o pracę na mocy porozumienia stron można dokonać w każdym czasie, wystarczy tylko zgodne oświadczenie woli złożone przez obie strony.

Zobacz również: Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo

Jak powszechnie wiadomo, porozumienie zmieniające oraz wypowiedzenie zmieniające można zastosować w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania wszelkie regulacje dotyczące zmian i rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania zostały wyczerpująco uregulowane w karcie nauczyciela.

W kodeksie cywilnym znajdują się również regulacje dotyczące wad oświadczenia woli, o których zapomina się bardzo często, a które mogą zachodzić przy dokonywaniu zmian dotyczących stosunków pracy.

Jedną z takich wad jest podstęp, który został uregulowany w art. 86 KC. Wprawdzie samo pojęcie „podstępu” nie zostało wyjaśnione w tym przepisie, ale nauka prawa rozumie przez nie takie działanie, które polega na świadomym wprowadzeniu jakiejś osoby w błąd, a nawet utwierdzeniu takiej osoby w błędzie, w celu skłonienia jej do złożenia oświadczenia woli o określonej treści. Jeżeli złożymy oświadczenie woli w takiej sytuacji, to możemy uchylić się od jego skutków prawnych nawet wtedy, gdy błąd nie był istotny, jak również wtedy, gdy nie dotyczył treści czynności prawnej. Oświadczenie o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu wywołanego podstępnym działaniem, należy złożyć w formie pisemnej w ciągu roku od momentu jego wykrycia. W konsekwencji następuje uchylenie skutków prawnych związanych z dokonaną czynnością prawną i powrót do stanu, jaki miał miejsce przed jej dokonaniem.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »