| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Wysokość pensji dla nauczycieli

Wysokość pensji dla nauczycieli

Sejm rozpoczął pracę nad obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 732). Podpisy pod tym dokumentem zbierał Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod inicjatywą „Pensje nauczycieli z budżetu” podpisało się 340 tys. osób.

– Chcemy obecny skomplikowany, chaotyczny, niesprawiedliwy i prowokujący do nadużyć system uprościć, a właściwie ucywilizować. I wskazać, że za wypłatę nauczycielskich wynagrodzeń odpowiada rząd i minister edukacji, a nie samorządy – przekonywał wczoraj w Sejmie Sławomir Broniarz, prezes ZNP, który jest jednocześnie przedstawicielem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Związek chce, aby środki przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych wraz z pochodnymi były przekazywane samorządom w formie dotacji celowej. Przy czym nadal będą one otrzymywać subwencję na realizację pozostałych zadań oświatowych, a ich kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń nauczycieli nie ulegną zmianie. Taka zmiana jednak oznaczałaby, że samorządy nie mogłyby środków na nauczycielskie pensje przeznaczyć na inne cele, a także nie mogłyby ich włączyć do dochodu własnego. A to, jak podkreśla Anna Zalewska, szefowa MEN, jest bardzo istotne przy ubieganiu się przez gminy o kredyty na inwestycje. Obecnie samorządy otrzymują ponad 41,5 mld zł subwencji oświatowej, z własnych budżetów dokładają do oświaty ok. 23 mld zł.

Autor: Artur Radwan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK