| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wbrew jego woli

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wbrew jego woli

Pracownik przez ostatnie dwa lata nie korzystał z urlopu wypoczynkowego, w związku z tym ma teraz 46 dni zaległego urlopu. Kilka dni temu pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. Nie chce jednak wypłacić pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, zamiast niego wysyła go na przymusowy urlop. Czy pracodawca ma do tego prawo?


Tak. Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet wówczas, gdy pracownik nie wyraża na to zgody. Przepisy prawa pracy przyznają pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego wypoczynku. Ponadto pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Zaś urlopu niewykorzystanego w danym roku przez pracownika pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 31 marca roku następnego. W praktyce pracodawcy nie zawsze pamiętają o tych podstawowych zasadach udzielania urlopów wypoczynkowych. Stąd pracownicy mają często wiele dni niewykorzystanego w terminie urlopu. A zwalniając pracownika, pracodawca musi się z nim rozliczyć z przysługującego mu urlopu. Stosownie do art. 1671 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Natomiast zgodnie z art. 171 par. 1 k.p. w przypadku niewykorzystania przez pracownika urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Pracodawca ma zatem prawo (tzn. może, ale nie musi) wyznaczenia pracownikowi terminu urlopu bieżącego, jak również zaległego w okresie wypowiedzenia i nie jest do tego wymagana zgoda pracownika. Zaś pracownik obowiązany jest wykorzystać w okresie wypowiedzenia zarówno bieżący, jak i zaległy urlop, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 2 września 2003 r. (I PK 403/02). Pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop nawet wówczas, gdy pracownik nie wyraża na to zgody, zaś w takim przypadku ekwiwalent pieniężny przysługuje tylko wówczas, gdy wykorzystanie urlopu w naturze nie jest możliwe. Pracodawca może jednak nie skorzystać z przysługującego mu uprawnienia i wówczas będzie zobowiązany do wypłacenia pracownikowi odpowiedniego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop (w praktyce zdecydowana większość pracodawców nie wybiera tej drogi).

Istotne jest, iż w okresie wypowiedzenia urlop zaległy może zostać udzielony w całości, zaś urlop bieżący jedynie w wymiarze proporcjonalnym. Opisane przez czytelnika działanie pracodawcy jest zatem zgodne z prawem i czytelnik będzie musiał się do nich zastosować.


MARCIN MARCINKOWSKI

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »