| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Jednostka budżetowa ma miesięczny okres rozliczeniowy. Jeśli do odbioru jest dzień wolny za święto przypadające w innym dniu niż niedziela (ostatnio był to 15 sierpnia), to czy trzeba go udzielić do końca tego miesiąca (do końca sierpnia), czy do 15 września – licząc pełny miesiąc od 15 sierpnia? Jeśli pracownik był na urlopie w terminie, podczas którego przypadał 15 sierpnia 2009 r., to czy po powrocie z urlopu przysługuje mu dzień wolny?

Jeśli w jednostce budżetowej miesięczny okres rozliczeniowy pokrywa się z miesiącem kalendarzowym (a tak jest zazwyczaj), to jej pracownicy powinni otrzymać dzień wolny za święto 15 sierpnia do końca sierpnia. Święto przypadające w innym dniu niż niedziela zmniejsza bowiem wymiar czasu pracy tylko w okresie rozliczeniowym, w którym występuje (art. 130 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Pracownikowi, który przebywa na urlopie w okresie obejmującym 15 sierpnia, przypadający na sobotę wolną od pracy, należy się w zamian za to święto dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Pracodawca udziela bowiem urlopu w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1542 § 1 k.p.).

Nie jest dniem pracy dzień świąteczny ani też dzień ustalony jako wolny od pracy w zamian za święto przypadające w innym dniu wolnym niż niedziela.

Gdyby pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym również w czasie, w którym pracodawca ustalił dany dzień jako wolny za święto wypadające w innym dniu niż niedziela, taki dzień wyłącza się z okresu urlopowego. Oznacza to, że jeśli pracownik wypisał wniosek urlopowy na 10 dni, to z puli urlopowej pracodawca odejmie mu wówczas tylko 9 dni.

Ekwiwalent za urlop proporcjonalny>>

Z ORZECZNICTWA

Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art. 138 § 1 k.p.) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje w okresie rozliczeniowym odpowiednie zmniejszenie liczby dni – a tym samym godzin pracy.

Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r., III ZP 20/01, OSNP 2003/6/141

BOŻENA STYCZYŃSKA

PodstawA prawnA

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK