| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Urlop rodzicielski łączony z pracą w 2016 r.

Urlop rodzicielski łączony z pracą w 2016 r.

W 2016 r. urlop rodzicielski łączony z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu będzie ulegał proporcjonalnemu wydłużeniu. Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie będzie obowiązywała od 2 stycznia 2016 r.

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw przewiduje kilka istotnych zmian, dotyczących urlopów rodzicielskich.

Podobnie jak dotychczas, pracownik będzie mógł łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Urlop rodzicielski udzielony zostanie wówczas na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Pracodawca będzie miał obowiązek wyrażenia zgody na łączenie urlopu z pracą, poza sytuacją, gdy łączenie takie będzie niemożliwe ze względu na istniejącą organizację lub rodzaj pracy.

Pracownik pragnący podjąć pracę u swojego pracodawcy podczas urlopu rodzicielskiego będzie musiał złożyć pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Przedłużenie urlopu rodzicielskiego

Dotychczasowe przepisy nie przewidywały możliwości przedłużenia urlopu w związku z wykonywaniem pracy.

Okres, o jaki wydłuży się urlop - zgodnie z nowymi przepisami - będzie stanowił iloczyn liczby tygodni, przez którą pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika podczas urlopu rodzicielskiego.

Jeżeli łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, nastąpi wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu. Gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie będzie odpowiadała wielokrotności tygodnia, zostanie ona udzielona w dniach, dni niepełne zostaną pominięte.

Maksymalna długość urlopu rodzicielskiego nie będzie mogła przekroczyć 64 tygodni (68 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu).

Pracownicy korzystający w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 2 stycznia 2016 r.) z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub jego części (na dotychczasowych zasadach) będą mieli prawo do tych urlopów na "starych" zasadach. Pracownicy ci będą uprawnieni do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem tego urlopu a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268)

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »