| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Urlopy wypoczynkowe niepełnoetatowców

Prawo do urlopu wypoczynkowego to przywilej dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę. Zasady obliczania liczby dni możliwych do wykorzystania na urlop wypoczynkowy reguluje Kodeks pracy (dalej: k.p.) również w stosunku do tzw. niepełnoetatowców.

Jak wynika z k.p. każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak wynika z podanej definicji, urlop przysługuje pracownikowi każdego roku. Prawo do kolejnego urlopu pracownik nabywa w każdym kolejnym roku kalendarzowym. W uchwale z dnia 4 kwietnia 1995 r. (I PZP 10/95) Sąd Najwyższy wskazał, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia danego roku. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Długość urlopu

Długość urlopu zależy od łącznego stażu pracy i wykształcenia. Jak wskazuje art. 154 § 1 k.p., wymiar urlopu wynosi:

 • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
 • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

W przypadku osób, które są zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy (na niepełny etat), czas urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę należy wziąć w tym wypadku staż pracy wskazany § 1. Niepełny dzień urlopu pracodawca zaokrągla w górę do pełnego dnia.

 pracownikowi zatrudnionemu na 1/3 etatu przysługuje urlop w wymiarze:

 • jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat - 7 dni (20 dni x 1/3 = 6,67 dni - należy zaokrąglić w górę);
 • jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat - 9 dni (26 dni x 1/3 = 8,67).

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Należy zaznaczyć, że czas urlopu podawany jest godzinowo. Przyjmuje się przy tym, że 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

 Jan K zatrudniony jest na 1/2 etatu i pracuje dziennie po 4 godziny. Tak więc przysługuje mu urlop w wymiarze:

 • 10 dni x 8 godzin = 80 godzin ALBO
 • 13 dni x 8 godzin = 104 godziny;

Urlopu udziela się na faktyczny dzień pracy w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować, tak więc Janowi K przysługuje urlop w faktycznym wymiarze:

 • 80 godzin : 4 godz. = 20 dni ALBO
 • 104 godz. : 4 godz. = 26 dni.

Długość urlopu a zatrudnienie

Często zdarza się tak, że nawiązanie albo rozwiązanie stosunku pracy następuje w trakcie trwania roku kalendarzowego. W takim wypadku wymiar urlopu jest również obliczany proporcjonalnie a więc na takich samych zasadach jak wyżej opisane. Jest tak dlatego, że osoba podejmująca pracę w trakcie trwania roku kalendarzowego, otrzymuje prawo do urlopu z góry, proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Zobacz: ZUS

Warto zwrócić uwagę na to, że gdy pracownik jest zatrudniany w trakcie trwania miesiąca, pracodawca ma obowiązek przyznania urlopu za miesiąc, w którym pracownik rozpoczął pracę (nawet jeżeli przepracował w nim tylko jeden dzień). Ten obowiązek wynika z art. 1552a § 2 k.p, który wskazuje na to, że niepełny miesiąc pracy należy zaokrąglić w górę do pełnego miesiąca.

W sytuacji, w której pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop u poprzedniego pracodawcy, przed ustaniem zatrudnienia, to uwzględnia się to przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego. W razie zmiany pracy urlop nie może przekroczyć odpowiednio 20 lub 26 dni.

Inne zasady obejmują sytuacje gdy pracownik podejmuje swoją pierwszą pracę. W takim wypadku pracownik, w pierwszym roku kalendarzowym, z każdym przepracowanym miesiącem nabywa prawo do 1/12 urlopu. Dopiero od 1 stycznia roku następnego, pracownik otrzyma z góry prawo do urlopu na standardowych zasadach.

Zmiana wymiaru czasu pracy w czasie roku

Zdarzają się sytuację, w których w ciągu roku, wymiar czasu pracy pracownika zmienia się odpowiednio na większy bądź mniejszy. W takim wypadku należy oddzielnie obliczyć wymiar urlopu przed i po zmianie wymiaru pracy. Należy przy tym pamiętać, że długość urlopu nie może przekroczyć przy tym odpowiednio 20 lub 26 dni.

Joanna W jest uprawniona do 26 dni urlopu a także jest zatrudniona na umowę na czas nieokreślony, na 1/2 etatu. 1 sierpnia 2014 r.  jej umowa zostaje aneksowana na skutek czego zostaje zatrudniona na pełny etat. Pracodawca przeliczy przysługujący pani Emilii wymiar urlopu wypoczynkowego:

 • 26 dni wymiar roczny x 1/2 etatu / 12 miesięcy x 7 miesięcy (styczeń – lipiec) = 7,5833
 • 26 dni x 1 etat / 12 miesięcy x 5 miesięcy (sierpień – grudzień) = 10,8333
 • razem 7,5833 + 10,8333 = 18,4166 czyli po zaokrągleniu 19 dni.

Co do zasady zaokrągleń dokonuje się na ostatnim etapie obliczeń, jednak zaokrąglenie na wcześniejszym etapie jest możliwe a ponadto bardziej korzystne dla pracownika.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t  Dz.U. z 2016. poz. 1666; z późn. zm.)

Uchwała SN z dnia 4 kwietnia 1995 r. (I PZP 10/95)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK