| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak wykazać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej

Jak wykazać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej

W nagrodę za wieloletnią pracę pracownikowi może zostać przyznana gratyfikacja jubileuszowa. Czy przepisy płacowe mogą uzależnić nabycie prawa do tego świadczenia od udokumentowania posiadanych przez pracownika okresów zatrudnienia świadectwem pracy?


Przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy, dotyczące zasad przyznawania tego rodzaju świadczenia, mogą przewidywać, że nagroda jubileuszowa będzie przysługiwać wyłącznie za zakładowy staż pracy albo z uwzględnieniem okresów innego (poprzedniego) zatrudnienia.

W tym ostatnim przypadku, jeśli pracownik posiada okresy zatrudnienia u innych pracodawców, do ustalenia prawa do nagrody istotne jest wykazanie poszczególnych okresów pracy. Jest to możliwe przy pomocy stosowanych powszechnie w stosunkach pracy dokumentów potwierdzających przebieg zatrudnienia, a więc świadectw pracy.

Zastrzeżenia budzi jednak wprowadzenie w przepisach zakładowych wymogu udowodnienia przez pracownika wyłącznie świadectwami pracy okresów zatrudnienia uprawniających do nagrody jubileuszowej. Świadczenie to przysługuje bowiem z tytułu obiektywnie osiągniętego przez pracownika stażu pracy, a nie z tytułu możliwości wykazania tego stażu wyłącznie za pomocą wymaganego przez pracodawcę dokumentu. Innymi słowy, powstanie prawa do nagrody jubileuszowej wiąże się z posiadaniem przez pracownika wymaganego okresu zatrudnienia (tylko zakładowego lub również pozazakładowego), a nie z legitymowaniem się konkretnym dokumentem potwierdzającym ten okres.

W przeciwnym razie nagroda jubileuszowa, w przypadku gdy kryteria jej otrzymania określone są obiektywnie, przez co stanowi składnik wynagrodzenia za pracę, utraciłaby w istocie charakter roszczeniowy. Co więcej, ocena przesłanki prawa do jej nabycia w postaci posiadania wymaganego stażu pracy nie podlegałaby weryfikacji w postępowaniu sądowym wyłącznie z uwagi na brak możliwości przedłożenia przez pracownika określonego dokumentu (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 4 czerwca 2008 r., II PK 292/07, Mon. Pr. Pracy nr 12/2008).

W ocenie Sądu Najwyższego, jeżeli gratyfikacja jubileuszowa posiada charakter składnika wynagrodzenia za pracę, to uzależnienie jej wypłaty od kryterium wykazania poprzednich okresów zatrudnienia świadectwem pracy, z wyłączeniem innych sposobów ich udowodnienia, narusza zasady ustalania wynagrodzenia za pracę ustanowione w art. 78 k.p., odsyłającym m.in. do ilości świadczonej pracy, przenoszącej się w tym przypadku na staż pracy.


ARKADIUSZ SOBCZYK

radca prawny, Kancelaria Prawna Sobczyk i Wspólnicy w Krakowie

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK