| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak wypłacić trzynastkę żonie zmarłego pracownika

Jak wypłacić trzynastkę żonie zmarłego pracownika

W grudniu zmarł pracownik naszej jednostki. Będziemy wypłacać trzynastkę tego pracownika za 2008 r. jego małżonce. Czy występujemy w tym przypadku jako płatnik, tj. czy powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od tego dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2008 r., wypłaconego w 2009 r., a należnego małżonce po zmarłym pracowniku? Czy też takie wynagrodzenie nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (ale np. podatkiem od spadków)?



Wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oczywiście wypłatę wynagrodzenia w 2009 r., należnego za lata poprzednie, należy rozliczyć według zasad obowiązujących w 2009 r. Dlatego od trzynastki wypłacanej wdowie po zmarłym pracowniku należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18%.

W tym przypadku jednostka występuje w charakterze płatnika jako były zakład pracy zmarłego pracownika.

Przepis art. 631 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi wyraźnie, że z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Świadczenia przysługujące zmarłemu, niewypłacone do dnia jego śmierci, przechodzą - jako prawa majątkowe ze stosunku pracy - w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 631 § 2 k.p.). Dodatkowe wynagrodzenie roczne po zmarłym pracowniku jest świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy, w którym pozostawał zmarły pracownik. Świadczenie należy wypłacić - na podstawie art. 631 § 2 k.p. - małżonce zmarłego pracownika, bez oczekiwania na orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku i bez względu na podział spadku (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego z 11 grudnia 1996 r., sygn. akt III APz 18/96; OSA 1998/10/40).

W takim przypadku prawa te stanowią dochód podlegający opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

Wypłata takiego wynagrodzenia podlegałaby przepisom ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn jedynie wtedy, gdyby zmarły nie pozostawił żony lub innych osób, które spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Gdyby nie było takich członków rodziny, prawo do wynagrodzenia po zmarłym weszłoby do spadku i nie podlegało przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 3 updof). Do spadku natomiast nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również te prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby - niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Przepis ten reguluje m.in. kwestie wynagrodzenia zmarłego pracownika.

Nie jest to dochód zwolniony z opodatkowania i jednostka jako płatnik ma obowiązek pobrać od tego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18% od całej kwoty przychodu (art. 41 ust. 1 updof).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK