| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Wypłacenie zbyt wysokiego wynagrodzenia

Wypłacenie zbyt wysokiego wynagrodzenia

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? – pyta Czytelnik z Gorzowa.

Pracodawca nie ma prawa potrącić z bieżącego wynagrodzenia uprzednio błędnie naliczonej pensji.

Z wynagrodzenia za pracę potrąceniu podlegają jedynie, jak wynika z treści art. 87 § 1 k.p., następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p. – za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Stanowisko w sprawie dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 7 sierpnia 2001 r. (I PKN 408/00, OSNP 2003/13/305), który orzekł, że pracownik ma prawo uznawać, że świadczenie wypłacane mu przez pracodawcę, posługującego się w tym zakresie wyspecjalizowanymi służbami, jest wypłacane zasadnie i zgodnie z prawem, a więc nie musi liczyć się z obowiązkiem jego zwrotu. Aby przypisać pracownikowi odpowiedzialność, pracodawca musiałby wykazać (a przedtem choćby twierdzić), że pracownik działał ze świadomością, że świadczenie mu się nie należy, a nadto, iż składając w takiej świadomości wnioski o wypłatę dążył w ten sposób do wprowadzenia w błąd służb finansowych lub wręcz był z nimi w zmowie. Jeżeli nie można pracownikowi przypisać złej wiary, to obowiązek zwrotu nie istnieje.

Należy pamiętać również o sankcjach, jakie przewidziane zostały w treści art. 282 § 1 pkt 1 k.p. względem pracodawcy dokonującego bezpodstawnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Zgodnie z treścią wyżej wymienionego przepisu, kto dokonuje bezpodstawnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika, podlega karze grzywny od 1000 do 30000 zł.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK