| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak rozliczyć zaliczkę na poczet pensji

Jak rozliczyć zaliczkę na poczet pensji

Pracownik jednostki wystąpił o wypłatę zaliczki na poczet swojej pensji za następny miesiąc. Jak i kiedy rozliczyć taką zaliczkę?

Zaliczka wypłacona pracownikowi na poczet przyszłego wynagrodzenia jest przychodem ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu na zasadach właściwych dla wynagrodzenia ze stosunku pracy – z tym że staje się przychodem pracownika już z chwilą jej otrzymania lub postawienia do jego dyspozycji. Jednostka, jako płatnik, musi od zaliczki obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy na warunkach określonych w art. 31 i art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia jest przychodem ze stosunku pracy, mimo że nie jest wprost wymieniona w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Do przychodów określonych w tym przepisie należy bowiem zaliczać również inne – niewymienione w nim wprost świadczenia – jeżeli są uzyskiwane przez pracownika w związku z wykonywaną przez niego pracą.

Od zaliczki wypłaconej pracownikowi na poczet przyszłego wynagrodzenia jednostka, jako płatnik, jest obowiązana obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy (art. 31 updof) oraz odprowadzić tę zaliczkę na warunkach określonych w art. 38 ust. 1 updof.

Płatnicy, o których mowa m.in. w art. 31 updof, przekazują – z zastrzeżeniem art. 38 ust. 2 i 2a updof – kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika – przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru. Przy czym, jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji (art. 38 ust. 1 updof).

Z treści art. 38 ust. 1 updof wynika, że płatnik przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy dopiero w następnym miesiącu, po miesiącu, w którym dokonał wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych z tytułu stosunku pracy i pobrał zaliczki na podatek od tych wypłat. Oznacza to, że pracodawca może uwzględnić w danym miesiącu fakt wypłacenia pracownikowi w jednym dniu „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia” i zwrotu tej zaliczki w „następnym” dniu.

PRZYKŁAD

Wariant 1

Jednostka 10 listopada wypłaciła pracownikowi 30% przyszłego wynagrodzenia za listopad (płatnego – zgodnie z regulaminem wynagradzania – do 28 każdego miesiąca). W tej sytuacji jednostka przy ustalaniu i odprowadzaniu zaliczki na podatek dochodowy za listopad (płatnej do 20 grudnia) odprowadzi zaliczkę na podatek za całość wynagrodzenia za ten miesiąc (30% zaliczki + 70% należnego wynagrodzenia).

Czytaj także: Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych>>

 

Wariant 2

Jednostka 28 października wypłaciła pracownikowi należne wynagrodzenie za październik i jednocześnie – z tytułu zaliczki na pisemny wniosek pracownika – 30% wynagrodzenia za listopad. W takiej sytuacji jednostka powinna do październikowej wypłaty doliczyć także wypłaconą w październiku zaliczkę na wynagrodzenie listopadowe i od sumy tych kwot ustalić zaliczkę na podatek dochodowy za październik, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego do 20 listopada.

W odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez podatników będących pracownikami, w roku podatkowym podstawę obliczenia podatku (z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28–30c oraz art. 30e updof) stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a–4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 updof – po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika (art. 26 ust. 1 pkt 5 updof).

JOANNA NOWICKA

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK