| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową

Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową

Pracownik obsługi od 19 lat jest zatrudniony w policealnej szkole zawodowej (samorządowa jednostka budżetowa). W sierpniu 2009 r. uzupełnił on dokumentację z wcześniejszego okresu zatrudnienia, wskutek czego okazało się, że już w lipcu 2008 r. przysługiwała mu nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Nagrodę w wysokości 75% wynagrodzenia wypłacono w sierpniu 2009 r. Jak należy postąpić z wypłatą kolejnej nagrody jubileuszowej (za 25 lat pracy), do której pracownik nabędzie prawo w lipcu 2013 r.? Czy wypłacić ją w tym terminie, czy też w sierpniu 2014 r. – czyli po upływie 5 lat od wypłaty poprzedniej?

Nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy powinna być wypłacona niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, czyli w lipcu 2013 r.

Pięcioletnie odstępy w wypłacie kolejnych nagród jubileuszowych zostały przewidziane jedynie na okoliczność uzyskania prawa do kolejnej nagrody jubileuszowej (art. 38 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Pracodawca nie musi przestrzegać tych odstępów przy wypłatach – nawet jeśli wskutek przedłożenia przez pracownika dokumentacji zwiększającej jego staż pracy skraca się okres między poszczególnymi wypłatami (tu: między nagrodą za 20 lat pracy a kolejną – za 25 lat pracy).

Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast wypłacenie nagrody niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do niej (§ 8 ust. 5 rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Rozporządzenie to w § 8 ust. 11 wprowadza pewne wyjątki od tej zasady. Pracodawca wypłaca:

• jedną, najwyższą nagrodę – gdy w dniu udokumentowania przez pracownika okresów uprawniających go do nagrody jubileuszowej nabywa on prawo do dwóch lub więcej takich nagród,

• nagrodę niższą w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższego stopnia różnicę między kwotą nagrody wyższej a niższej – jeżeli w dniu udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej pracownik uzyskał do niej prawo na danym poziomie (np. za 20 lat pracy), a w ciągu 12 miesięcy nabyłby prawo do nagrody wyższego stopnia.

Żadna z tych dwóch okoliczności nie występuje jednak w przypadku pracownika opisanego w pytaniu. Dlatego kolejną nagrodę jubileuszową (w wysokości 100% wynagrodzenia) powinien otrzymać niezwłocznie po nabyciu do niej prawa.

Czytaj także: Sposób obliczania nagrody jubileuszowej>>

Podstawy prawne

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK