| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

W przypadku nauczycieli ustawa dopuszcza nabycie uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez przepracowania wymaganych 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego. Sytuacją taką jest nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Najwięcej wątpliwości budzi pojęcie nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nawiązaniem stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły jest zatrudnienie nauczyciela z dniem 1 września, a więc z początkiem roku szkolnego. Ani zatrudnienie na zastępstwo w innym terminie, ani zatrudnienie nauczyciela w pomniejszym terminie nie może zostać zaliczone do nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis art. 2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest pewnego rodzaju ograniczeniem w wypłacaniu każdemu zatrudnionemu w innym niż 1 września terminie nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ustawodawca dążył, bowiem do uniknięcia bezwarunkowego przyznawania nauczycielom prawa do tego wynagrodzenia.

Przykład 1.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2013 roku na czas określony do 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma nauczyciel za okres 4 miesięcy, a więc od 1 września do 31 grudnia 2013 roku, w wysokości 8,5% otrzymanego za ten okres wynagrodzenia.

Przykład 2.

Nauczyciel został zatrudniony 9 września 2013 roku, umowa została zawarta również z dniem 9 września 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 należy wypłacić nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Nie. W opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ nawiązanie z nim stosunku pracy nie odbyło się zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Przykład 3.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2012 roku na czas określony do 15 czerwca 2013 roku oraz od 1 września 2013 do 15 października 2013. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Łącznie w roku nauczyciel przepracował 7 miesięcy. Nabył on, więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
  2. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z pózn. zm.)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK