| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Kiedy nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Zgodnie z ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej pracownik nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia po przepracowaniu u danego pracodawcy okresu całego roku kalendarzowego. Prawo takie uzyska również, jeżeli okres jego zatrudnienia wynosił, co najmniej 6 miesięcy, z tym, że za okres ten pracownik otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia.

W przypadku nauczycieli ustawa dopuszcza nabycie uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego bez przepracowania wymaganych 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego. Sytuacją taką jest nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem lub nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Najwięcej wątpliwości budzi pojęcie nawiązanie stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej nawiązaniem stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły jest zatrudnienie nauczyciela z dniem 1 września, a więc z początkiem roku szkolnego. Ani zatrudnienie na zastępstwo w innym terminie, ani zatrudnienie nauczyciela w pomniejszym terminie nie może zostać zaliczone do nawiązania stosunku pracy zgodnie z organizacją pracy szkoły. Zapis art. 2 ust.3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej jest pewnego rodzaju ograniczeniem w wypłacaniu każdemu zatrudnionemu w innym niż 1 września terminie nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Ustawodawca dążył, bowiem do uniknięcia bezwarunkowego przyznawania nauczycielom prawa do tego wynagrodzenia.

Przykład 1.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2013 roku na czas określony do 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Dodatkowe wynagrodzenie roczne otrzyma nauczyciel za okres 4 miesięcy, a więc od 1 września do 31 grudnia 2013 roku, w wysokości 8,5% otrzymanego za ten okres wynagrodzenia.

Przykład 2.

Nauczyciel został zatrudniony 9 września 2013 roku, umowa została zawarta również z dniem 9 września 2013 roku do dnia 30 czerwca 2014 roku. Czy za rok 2013 należy wypłacić nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Nie. W opisanej sytuacji nauczycielowi nie będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ nawiązanie z nim stosunku pracy nie odbyło się zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Przykład 3.

Nauczyciel został zatrudniony 1 września 2012 roku na czas określony do 15 czerwca 2013 roku oraz od 1 września 2013 do 15 października 2013. Czy za rok 2013 nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Tak. W opisanej sytuacji nauczycielowi będzie przysługiwało prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013. Łącznie w roku nauczyciel przepracował 7 miesięcy. Nabył on, więc prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2013.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)
  2. Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z pózn. zm.)
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Monika Błońska

Radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie spółek, pracy, medycznym i farmaceutycznym. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych, m.in. w doradztwie w bieżącej działalności oraz w szczególnych przedsięwzięciach, w tworzeniu i rejestracji spółek prawa handlowego, oddziałów, przedstawicielstw oraz w pozyskiwaniu zezwoleń i dokonywaniu wymaganych zgłoszeń w organach administracji publicznej. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych od przedsiębiorców oraz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Odpowiada za bieżącą obsługę przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK