| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Komu przysługuje i kiedy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Komu przysługuje i kiedy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Zgodnie z ustawą z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej do otrzymywania dodatkowego wynagrodzenia rocznego uprawnieni są pracownicy jednostek sfery budżetowej.

Kim są pracownicy jednostek sfery budżetowej? Pracownikami jednostki sfery budżetowej są:

  1. Pracownicy jednostek budżetowych, dla których wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
  2. Pracownicy zatrudnieni w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, o których mowa w art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
  3. Pracownicy zatrudnieni w samorządowych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, które prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
  4. Pracownicy biur poselskich, senatorskich lub poselsko - senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w roku kalendarzowy, za które wynagrodzenie to przysługuje. Przy wyliczaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. W sytuacji, gdy okres zatrudnienia jest krótszy niż cały rok kalendarzowy, wynagrodzenie oblicza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest wypłacane z wyodrębnionego na ten cel środków na wynagrodzenia. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie roczne nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który wynagrodzenie przysługuje. Nie ma przy tym znaczenia czy wynagrodzenie wypłacane jest byłemu czy nadal zatrudnionemu pracownikowi. W jednej i drugiej sytuacji obowiązuje ustawowo określony termin do 31 marca roku następnego.

Zobacz serwis: Wynagrodzenia

Z nauczycielem rozwiązano umowę dnia 31.08.2013 roku. Nauczyciel spełnił warunki uprawniające go do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Mimo tego, iż zakończył pracę w szkole w roku 2013, otrzyma dodatkowe wynagrodzenie roczne dopiero w pierwszym kwartale roku 2014.

Jedynym dopuszczalnym w ustawie odstępstwem od trzymiesięcznego terminu jest sytuacja, w której pracodawca rozwiązuje z pracownikiem stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy. W takiej sytuacji pracownikowi należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne w dniu rozwiązania stosunku pracy.

W związku z likwidacją szkoły z dniem 31.08.2013 roku ze wszystkimi pracownikami rozwiązano umowę o pracę w związku z likwidacją pracodawcy. W takiej sytuacji wszyscy pracownicy szkoły, którzy nabyli uprawnienia do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia powinni je otrzymać w ostatnim dniu pracy, a więc 31.08.2013 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1144)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Kowalska

Adwokat w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH. Specjalistka z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego. W kancelarii odpowiada za prawną analizę sytuacji rodzinnych i opiekuńczych klientów i przygotowanie oraz realizowanie przyjętej taktyki procesowej. Z sukcesem zakończyła kilkaset spraw rodzinnych i spadkowych, których liczba stale wzrasta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK