| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Dodatek wiejski nauczyciela a koszty pracownicze

Dodatek wiejski nauczyciela a koszty pracownicze

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego (art. 54 ust. 5 KN). Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr. Czy uwzględniać koszty pracownicze z tytułu wypłaty dodatku wiejskiego nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim?

Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 updof, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Dodatek wiejski, jako dodatek socjalny, nie jest – co prawda – nominalnie składnikiem wynagrodzenia nauczyciela, jednak odpowiada pojęciu „różnego rodzaju dodatków”, stanowiącemu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w ww. art. 12 ust. 1 updof. Prawo do dodatku wiejskiego powiązane jest z samym faktem zatrudnienia, a nie z faktem świadczenia pracy. Dodatek wiejski przysługuje więc nauczycielowi również za czas zwolnienia lekarskiego czy urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Oświata cały artykuł Czy uwzględniać koszty pracownicze z tytułu wypłaty dodatku wiejskiego

http://oswiata.inforlex.pl/roczniki/czasopisma/tresc,I40.2014.015.0090002,00,Czy-uwzgledniac-koszty-pracownicze-z-tytulu-wyplaty-dodatku-wiejskiego.html?pozycja=1

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK