| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Zasady wypłaty dodatków mieszkaniowego i wiejskiego

Poziom dodatku wiejskiego określony jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego, w związku z tym podwyżka tego składnika pensji powoduje wzrost otrzymywanego świadczenia.

Do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nie ma zastosowania reguła zawarta w art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela, zgodnie z którą podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli następuje corocznie, z wyrównaniem od 1 stycznia każdego roku. Zmiana wysokości nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego może więc nastąpić w razie uchwalenia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (radę gminy, powiatu, sejmik województwa) zmiany regulaminu. Podwyżka tego świadczenia może też wynikać z nowelizacji rozporządzenia w sprawie nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Świadczenia te jako dodatki socjalne nie są przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli (§ 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). Oznacza to, że nie wchodzą one do podstawy obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki). Ponadto Karta Nauczyciela w art. 30 ust. 1 pkt 4 stanowi, że dodatki te nie są też składnikami wynagrodzenia nauczycieli.

W praktyce wielokrotnie powstawał problem, czy dodatek mieszkaniowy podlega wliczeniu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Orzecznictwo w tej kwestii nie było jednolite (wyroki SN z 11 lipca 2002 r., sygn. akt II UKN 429/01, i z 6 lipca 2005 r., sygn. akt III UK 50/05). Kwestia ta została przesądzona w uchwale składu siedmiu sędziów SN z 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06), w której sąd stwierdził, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi na podstawie art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Polecamy w INFORRB

Kiedy kandydat do pracy musi wyrazić zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych

W jaki sposób określić datę końca umowy o pracę na zastępstwo

Czy można zaliczyć odbycie stażu z urzędu pracy do okresu zatrudnienia nauczyciela

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK