| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Minimalne wynagrodzenie za pracę 2016

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2016

Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2016 r. ma wynosić 1850 zł. Podwyższenie wysokości minimalnej płacy spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2016 r. o około 16,3 min zł w skali roku z tytułu finansowania niektórych wynagrodzeń i składek.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. od 1 stycznia 2016 r. najniższa płaca ma wynosić 1850 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.

12 czerwca 2015 r. Rada Ministrów zaproponowała Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1 750 zł (obowiązującego w 2015 r.) do 1 850 zł, tj. o 5,7 %. W związku z tym, że w terminie ustawowym nie doszło do uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2016 r. na forum Trójstronnej Komisji, Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2016 r., w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 15 września 2015 r„ przy czym jego wysokość nie może być niższa od wysokości wynagrodzenia zaproponowanej Trójstronnej Komisji do negocjacji.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny w grudniu 2014 r. wynagrodzenie na poziomie minimalnym (1680 zł i mniej) otrzymywało ok. 447,7 tys. osób spośród ogółu zatrudnionych w podmiotach zatrudniających 10 osób i więcej, co stanowiło 5,1% zatrudnionych w tych podmiotach. W stosunku do grudnia 2013 r. liczba osób opłacanych na poziomie nieprzekraczającym płacy minimalnej wzrosła o 2,7%.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, iż  podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 1 850 zł spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa w 2016 r. o około 16,3 min zł w skali roku, z tytułu finansowania niektórych wynagrodzeń i składek, których wysokość relacjonowana jest do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, z tego:

- składki na ubezpieczenia społeczne osób duchownych (6,5 min zł),

- składka na ubezpieczenie emerytalne osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem (0,7 min zł),

- wynagrodzenia za pracę skazanych (6,0 min zł),

- składki na ubezpieczenie zdrowotne za strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej (0,1 min zł),

- składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umowy uaktywniającej (3,0 min zł).

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK