| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę?

Nasz pracownik wykonuje pracę od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy (po 8 godzin dziennie, w godz. od 7.00 do 15.00). Wydaliśmy mu polecenie pracy w sobotę od godz. 6.00 do godz. 18.00. Jaka rekompensata przysługuje mu z tytułu wykonywania pracy w tym dniu?

Ponieważ doba pracownicza przypadająca w piątek kończy się o godz. 7.00 w sobotę, więc za pracę w 1 godzinie należącej do piątkowej doby (od godz. 6.00 do godz. 7.00 w sobotę) pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek jak za nadgodziny. Za pracę w sobotę należy mu udzielić dnia wolnego od pracy (8 godzin), a pozostałe 3 godziny będące przekroczeniem dobowej normy czasu pracy trzeba zrekompensować czasem wolnym lub wynagrodzeniem wraz z 50% dodatkiem.

We wskazanej przez Państwa sytuacji rekompensatę za 12-godzinną pracę w wolną sobotę należy podzielić na 3 części, tj.:

1) za 1 godzinę pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy – 50% lub 100% (jeżeli dodatkowa godzina przypada w ustalonej u pracodawcy porze nocnej). Ta jedna godzina (od 6.00 do 7.00) przypadająca w kalendarzową sobotę jest przypisana do jeszcze niezakończonej piątkowej doby pracowniczej. Doba pracownicza to bowiem kolejne 24 godziny, począwszy od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem w przypadku Państwa pracownika doba pracownicza zakończy się o godz. 7.00 w sobotę i o tej godzinie rozpocznie się jego dzień wolny od pracy wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy;

2) za 8 godzin przepracowanych w sobotę należy zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Udzielenie dnia wolnego za pracę w wolną sobotę (w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w podstawowym systemie czasu pracy) dotyczy bowiem tylko 8 godzin przepracowanych w tym dniu;

3) za 3 pozostałe godziny pracy w sobotę (godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy) należy udzielić czasu wolnego albo wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem (wyrok SN z 29 stycznia 2008 r., I PK 196/07, OSNP 2009/7–8/89).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zrekompensować pracę w wolną sobotę

W artykule wyjaśniono również w jakim wymiarze udzielić pracownikowi czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK